Gravidjóga neboli těhotenská jóga se i u nás těší čím dál větší oblibě. Prospívá nastávající mamince i miminku a kromě lepší fyzické kondice je před porodem uvede i do potřebné psychické pohody.
V těhotenství dochází k mnoha fyzickým, psychickým a hormonálním změnám. Cvičení těhotenské jógy pomáhá především v tom, že protahuje i posiluje svaly celého těla a hlubokého stabilizačního systému, čímž ho pomáhá připravovat na snadný porod,” říká Marcela Rešlová, lektorka těhotenské jógy z Monkey´s Gym.
Nastávající maminka se při těhotenské józe naladí na své tělo, uvědomuje si pocity i emoce a nachází vnitřní klid. Nácvik jógového dechu, správné dýchání a meditace přinášejí zklidnění, a proto se mohou hodit při porodu. „Při takovém cvičení se uvolňují hormony štěstí – endorfiny, po kterých cítíme radost a harmonii,“ vysvětluje Marcela Rešlová.
Samotné cvičení je prospěšné v tom, že předchází bolestem zad, snižuje riziko výskytu trombózy, vysokého krevního tlaku, těhotenské cukrovky, uvolní hrudník a zlepší krevní oběh.
Naučíte se pracovat se svým tělem i náladami
Jemné cvičení těhotenské jógy v Monkey´s Gym vychází z klasické hatha jógy. Slouží především ke zklidnění celého těla, emocí a pocitů. Je zaměřeno na dlouhé dýchání, posílení pánevního dna, protahovací cviky určené ke zvýšení pružnosti a otevření kyčlí pro snadný porod.
„Maminka si postupně během cvičení uvědomuje jednotlivé partie svého těla. Důležitá je především práce s pánevním dnem i zjištění, jaké svaly potřebují posílit, a které naopak uvolnit. Intenzita a rychlost dechu velmi ovlivňují naše psychické rozpoložení a myšlenkové pochody. Když vědomě zpomalíme svůj dech, zpomalíme i procesy v těle, a tím změníme i svou náladu. Je to komplexní, psychosomatický princip a pohled na zdraví člověka, v tomto případě maminky i miminka,“ upozorňuje Marcela Rešlová s tím, že cvičení těhotenské jógy se doporučuje až od druhého trimestru, kdy již většinou poleví prvotní nevolnosti a žena se cítí ve fyzické i psychické pohodě.
„Cítí-li se maminky dobře, můžou samozřejmě přijít i v prvním trimestru. Vždy je ovšem dobré naslouchat svému tělu a provádět cviky, ve kterých se cítí komfortně. O případných zdravotních obtížích je nutné vždy informovat lektorku,“ dodává odbornice.
Jak vypadá hodina těhotenské jógy: Cvičení těhotenské jógy se zahajuje krátkou relaxací, dýchacími cviky na uvolnění a zklidnění. Dochází k přenesení pozornosti z vnějšku dovnitř, ke svému tělu a dechu. Poté následují cviky na zahřátí a protažení. Jednotlivé jógové pozice (ásány) jsou přizpůsobeny graviditě, cvičí se vestoje, vsedě a v lehu na boku. „Každý cvik je propojen s dechem a uvědoměním si toho, která část těla zrovna pracuje. Někdy se cvičí modifikovaný pozdrav slunci, jindy používáme jako pomůcky míče. Závěrečná část hodiny je věnována dlouhé relaxaci vleže,“ vysvětluje odbornice z Monkey´s Gym.
Jak to bude na lekci vypadat: V prostředí by měla vládnout příjemná, pohodová atmosféra, kde se budete cítit bezpečně. Například Monkey´s Gym je tělocvična plně vybavena vším, co může lektorka využít. Ta pak připravuje cvičení tak, aby respektovalo všechna pravidla pohybu u těhotných a současně odráželo aktuální stadium těhotenství. Současně jej přizpůsobuje zdravotnímu stavu maminek. A porodem příjemné cvičení rozhodně nemusí skončit. Monkey´s Gym je především tělocvična šitá na míru dětem, a proto tady po porodu může maminka navázat cvičením s miminkem. Více na www.monkeysgym.cz
10 důvodů, proč vyzkoušet těhotenskou jógu
- Budete v lepší fyzické kondici
- Dělá dobře miminku
- Zpevňuje a uvolňuje svaly potřebné k porodu
- Snižuje stres
- Dodá vám sílu
- Zklidní vás a naučí vás lépe vnímat své tělo
- Dechová cvičení podporují proudění lymfy
- Podle vědců zlepšuje imunitu
- Naučíte se pracovat se svými emocemi
- Objevíte nový svět, který dost možná neopustíte ani po porodu.
Více na www.monkeysgym.cz