Šumava láká k návštěvě každoročně více a více turistů, rodin s dětmi, romantiky i ty, kdo si rádi pochutnají na dobrém jídle. Mnoho z nich si dělá základnu v Kašperských Horách – městečku, které ve svých románech proslavil spisovatel Karel Klostermann, nověji seriál Policie Modrava či pohádka Anděl Páně. Malebné náměstí se středověkými domy okouzlí dost možná i vás. Zde je seznam míst, která byste tu neměli minout.
Dnes slavné městečko by nejspíš vůbec nevzniklo nebýt toho, že se tady začalo těžit zlato. Na druhou stranu ovšem bylo toto naleziště tak významné, že se Kašperským Horám brzy začalo přezdívat Zlatý poklad Čech. A je tomu tak dodnes. Zlato už se zde sice netěží, ale drahých kamenů v podobě zážitků je zde nesčetně.
„Dobu zlaté horečky tady pořád připomíná hornický znak na barokní radnici a dva obrovské mlýnské kameny u gotického kostela svaté Markéty. Můžete si na ně sáhnout a najít rýhy, jimiž se získával zlatý prášek. V Kašperských Horách je toho spousta k vidění, osobně si ale myslím, že nejhezčí je na nich to, že na náměstí se člověk cítí skoro jako ve městě a po pěti minutách je prakticky v lese,“ říká Sabina Kmecová z hotelu a restaurace Nebespán v Kašperských Horách, kam se chodí lidé dobře najíst, ubytovat, ale často také pro radu, kam vyrazit za zážitky. Tady je několik jejích tipů, co zde vidět a navštívit:
1. Radnice s divokou historií
Pravděpodobně nejvýstavnější stavbou je radnice na náměstí. V průčelí se pyšní trojicí mohutných barokních štítů Jiřího Lokšana – tajemníka krále Ferdinanda I., který dům koupil roku 1539. Do budovy investoval nemalé jmění a dokonce k ní přivedl první vodovod. Není se čemu divit, že chlouba Kašperských Hor měla v průběhu let mnoho funkcí: měšťané dům účelně spojili s budovou pivovaru a nakonec v něm zřídili radnici, která pak získala dnešní renesančně-barokní podobu.
2. Vzhůru do podzemí!
Podle pověstí pod radnicí vedl labyrint temných chodeb až na hrad Kašperk. Co je na tom pravdy, zjistíte sami, když se do podzemí vydáte – veřejnosti je přístupné od června do září v rámci komentovaných prohlídek města. Ale pozor: budete procházet i celami bývalého vězení!
3. Betlém nejen na Vánoce
Ano, ano, betlémy jsou především vánoční záležitostí, ale tady by bylo škoda na jeden unikátní nenahlédnout. Právě na radnici v Kašperských Horách vystavují vůbec největší skříňový betlém v Čechách, který ručně vyřezali a namalovali místní řezbáři. Každý rok přidají nějakou významnou místní postavu.
4. Kostel, kam se podíváš
Asi vás to překvapí, ale v tak malém městečku mají hned několik kostelů. Druhou dominantou náměstí po radnici je více než šest set let starý arciděkanský kostel svaté Markéty. Baroknímu interiéru vévodí bohatě zdobený oltář a vzácné varhany. Sledujte proto, zda se v chrámu nekoná nějaký koncert, návštěva by jistě stála za to. Stejně jako zastavení v hornickém kostele svatého Mikuláše z 13. století s unikátním dřevěným malovaným stropem a tajuplným hřbitovem. Stojí na překrásném místě s výhledem do daleké krajiny.
A pak je tu ještě kaple Panny Marie Klatovské, která vznikla u příležitosti mariánských poutí. Když prostory nestačily, vyrostl vedle v novorománském slohu kostel Panny Marie Sněžné…
5. Muzeum Šumavy
Dozvíte se tady spousty zajímavostí o těžbě zlata i o sklářských kouscích, které v románu Skláři zmiňoval spisovatel Karel Klostermann. Muzeum se ale také pyšní jedinečnou sbírkou ozdobných lahviček na šňupavý tabák. Díky svým exponátům vám umožní nahlédnout do dávného života nejen obyvatel Kašperských Hor, ale do historie celé Šumavy. Děti se zabaví v přírodovědné části, kde mají spoustu vycpaných zvířat v životní velikosti, a dokonce i medvěda!
6. Muzeum historických motocyklů
Muzeum s největší stálou výstavou historických motocyklů v České republice vám zprostředkuje zcela ojedinělou podívanou na unikátní motorové exponáty, a to nejen u nás, ale v celé Evropě.
7. Expozice české hračky
Nadchne malé i velké příznivce světa hraní a čekají na vás i zajímavé ukázky regionální lidové tvorby hraček.
8. Pozůstatek zlaté horečky
A ještě jedna zajímavost, tentokrát zlatá: před nákupním centrem na náměstí zbystřete – uvidíte kameny určené k mletí zlatonosné rudy, které připomínají slavnou zlatokopeckou minulost místa. Nálezy podle odborníků spadají do přelomu 13. a 14. století a úpravna sloužila k pražení zlaté rudy, která odtud byla dále dopravována k drtírnám a zlatomlýnům.
9. Místo, kde mrazí…
Tajemnou atmosféru zase pocítíte na Šibeničním vrchu, kam byl přesunut pranýř z roku 1630, bez něhož bohaté město ve středověku nemohlo být. Původně stával přímo na náměstí a byl místem veřejného trestání a hanby. Až teprve v 19. století byl přenesen za město a přeměněn na boží muka. Jsou odtud nejhezčí výhledy na město.
10. Jazz, blues & food
V Kašperských Horách na vás ovšem čeká i spousta kulturních zážitků. Hudební víkendy se skvělými jazzovými a bluesovými legendami se pořádají ve stylové restauraci Nebespán přímo na náměstí v Kašperských Horách. A na pořadu dne bude kromě kulturních zážitků také degustace specialit zdejšího francouzského šéfkuchaře! Aktuální program akcí najdete na www.nebespan.cz
Kde se ubytovat i dobře najíst
Lahodné francouzské i šumavské speciality, poctivé domácí zákusky a skvělou kávu si můžete dopřát v restauraci Nebespán, která je zároveň prvním boutique hotelem na Šumavě. Zážitky si tak můžete umocnit delším pobytem a ubytovat se tady v romantických pokojích s výhledem na hrad Kašperk či v komfortních apartmá. Snídani s lahodnou kávou od místních baristů si vychutnáte v kavárně nebo na venkovní terase krásné rozlehlé zahrady. A o gastrozážitky se postará i gurmánský obchůdek Nebeskrám s produkty z okolních farem.
Více na www.nebespan.cz