Toato.cz

13 tipů, jak si užít bezpečné plavání v těhotenství

Mezi většinou odborníků i laickou veřejností vládne shoda, že plavání v těhotenství lze jen doporučit. Aby si však maminky pobyt ve vodě ve zdraví a pohodě užily i v době, kdy se jim zvětšuje bříško, je třeba dodržet pár zásad. Víte, které to jsou?

Těhotenské plavání v Juklíku
Plavání v těhotenství lze jen doporučit. Foto: www.juklik.cz

Pojem „plavání v těhotenství“ je poměrně široký a zahrnuje celou škálu aktivit. Proto než se do nějakého kurzu přihlásíte, nejprve si předem zjistěte, o jakou konkrétní aktivitu se jedná.

„Způsob vedení lekce ovlivňuje především velikost bazénu, jeho hloubka a teplota vody, a těmto aspektům zkušené instruktorky přizpůsobí průběh hodiny. Veřejné 25metrové bazény nemají po celém bazénu stejnou hloubku a v některém úseku se označuje svažující se dno. V těchto bazénech je z větší části lekce zaměřena především na samotné plavání. Jednak z toho důvodu, že to bazén umožňuje, a také proto, že voda je ve velkých bazénech většinou chladnější a plavání se zařazuje z důvodu teplotního komfortu cvičenek. Při výuce pak probíhá celková souhra plaveckých způsobů, ale také jejich rozfázovaná podoba – například s deskou se plavou jenom dolní končetiny, nebo naopak horní končetiny,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí například i plavání pro těhotné a mnoho dalších aktivit pro děti i rodiče. „Jiné bazény mají zase menší hloubku, kolem 1,20 m, a v nich většinou probíhá cvičení. Plavání se tu zařazuje na začátek a závěr lekce a celkový charakter lekce je koncipován jako lekce aqua-aerobiku v mělké vodě.“

Umět pracovat s dechem se bude hodit i při porodu

Pokud neumíte při plavání pravidelně dýchat do vody, využijte možnosti a naučte se to. Správné a pravidelné dýchání do vody během plavání ovlivňuje vědomou práci s dechem. A co si budeme povídat – při porodu znalost vědomé práce s dechem opravdu oceníte. Pokud máte respekt k pravidelnému dýchání při zvoleném plaveckém způsobu, začněte výukou jenom u kraje bazénu. Držte se okraje bazénu a pravidelně se ve svislé poloze zanořte do vody a vydechněte ústy i nosem všechen vzduch. Vynořte se, nadechněte se a v pravidelných rytmech opakujte. Zavřené oči vám pomohou soustředit se na dech a budete potěšena, že při dalším a dalším opakování najdete v tomto jednoduchém cviku zalíbení.

Pokud neumíte při plavání pravidelně dýchat do vody, využijte možnosti a naučte se to. Foto: www.juklik.cz

Pozor na rychlé rotační pohyby

„Jakákoliv aktivita v bazéně má neuvěřitelnou výhodu v tom, že všechny cviky provádíte bez zatěžování kloubů. Voda je se svoji schopností nadlehčování pro sportovní aktivity ale i pro rehabilitaci a léčebné účinky velmi vyhledávaná. Pokud si chodíte sama zaplavat a zacvičit do vody, brzy zjistíte, při jakých prvcích je vám příjemně, a které vás nebaví. Jakékoliv protahovací cviky (ne do bolestivé pozice) a posilovací jsou ve vodě povoleny. Vyhněte se rychlým rotačním pohybům a přílišnému zvedání paží,“ radí zkušená lektorka a připouští, že cvičit lze opravdu do vysokého stupně těhotenství, záleží na každé ženě, jak se cítí.

„Není výjimkou, že maminky byly jeden den na lekci a druhý den nám už volaly krásnou zprávu o narození miminka. A víte, kdy si nejvíc uvědomíte, jak vám je ve vodě s vaším velkým bříškem dobře? Když hodinu cvičíte či plavete a pak vylezete z vody. Pokaždé mě překvapilo, jak bylo najednou to moje těhotenské tělo těžké,“ vzpomíná čtyřnásobná maminka Štěpánka Štrougalová a přidává 13 osvědčených tipů pro bezpečné plavání v těhotenství.

1. Sportovní aktivity vždy konzultujte s gynekologem

Některá maminka vyznává heslo „těhotenství není nemoc“, jiná je k rostoucímu bříšku velmi opatrná, což je zcela pochopitelné zvláště v případě, kdy se jedná o „vymodlené“ těhotenství. Každopádně je vždy zapotřebí jakékoli sportovní aktivity konzultovat s gynekologem, a platí to samozřejmě i o plavání.

2. Přihlaste se speciálně na těhotenský kurz plavání

„I když jste velká sportovkyně, doporučuji přihlásit se opravdu na kurzy pro těhotné, než na běžné (netěhotenské) lekce. Ryze z bezpečnostních důvodů. Pokud jste ve skupině všechny těhotné, cvičenky jsou k sobě velmi ohleduplné a i lektorka dokáže prvky a jednotlivé cviky zařazovat s maximální obezřetností k rostoucím bříškům. Pokud navštěvujete běžné lekce, kde ani ostatní neví, že jste těhotná, hrozí možnost kopnutí či úderu do břicha. I když budete velmi obezřetná, ve vodě se to může stát raz dva,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

3. Neriskujte úraz plaváním v hodinách určených pro veřejnost

„Nejsem si jistá, že v dnešní době dokážete najít bazén, kde byste plavala v komorní skupince a cítila se bezpečně. Možná snad zařazení do hodin, které jsou vymezené pro kondiční plavání seniorů, by se dalo doporučit. Choďte plavat opravdu jenom tam, kde víte, že na vás nikdo neskočí a ani vás nikdo nekopne. V době, kdy je na bazéně skupina rozdováděných mladých lidí, je to však téměř nemožné,“ konstatuje lektorka.

4. Dbejte zvýšené opatrnosti při plavání v přírodních koupalištích

Do otevřené náruče moře můžete vlézt zcela bez obav. Ostatní koupaliště musíte posoudit opravdu dle dané situace vodního prostředí. Řeky jsou samozřejmě vhodnější než stojatá voda v rybníku. V řekách je ale zapotřebí opatrnosti, třeba při chůzi po kluzkých kamenech.

Voda je se svoji schopností nadlehčování pro sportovní aktivity ale i pro rehabilitaci velmi vyhledávaná. Foto: www.juklik.cz

5. V chladnější vodě tělo zahřejte hned zpočátku rychlejším pohybem

Bylo by hezké si vybírat, v jak teplé vodě bychom chtěly cvičit. To nám ale přesně určí provozovatel daného bazénu. Každopádně je vždy dobré zařadit při vstupu do bazénu okamžitě rychlejší pohyb, kdy se nám zvýší tepová frekvence a tím se celé tělo zahřeje. Ve vodě se nemusíte bát ani poskoků, které právě voda perfektně tlumí.

6. Do vody vstupujte vždy po schůdkách nebo z okraje bazénu velmi obezřetně

S větším bříškem je každá žena přece jen méně pohyblivá. Proto je třeba více opatrnosti i při vstupu do bazénu.

7. V žádném případě v těhotenství do vody neskákejte, a to z jakékoliv výšky

„Těhotná jste jenom 9 měsíců, a pokud jste milovnice skoků z věží nebo prken, na radost z letu si těch pár měsíců raději počkejte…,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

8. Myslete na intimní hygienu

Pokud si potřebujete na bazéně sednout, podložte si pod sebe raději ručník nebo třeba plovací destičku. Se svým ošetřujícím lékařem můžete probrat i možnost zakoupení tamponů na koupání, které jsou speciálně vyvinuty pro intimní hygienu žen. Tyto tampony jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a zabraňuje proniknutí vody do pochvy. Použití se doporučuje jen pro těhotenství, která jsou v pořádku.

Prověřte si, co zahrnuje cena lekce. Foto: www.juklik.cz

9. Nezapomeňte voděodolné pantofle s protiskluzovou podrážkou

Na kluzkých dlaždicích kolem bazénu hrozí uklouznutí. Myslete na to a vybavte se vhodnými pantofli nebo žabkami s protiskluzovou podrážkou.

10. Mějte (vlasy) pod čepicí!

Na některých bazénech je z hygienických důvodů vyžadována plavecká čepice, což se někomu může zdát zbytečné. Ale zvyknout si na její nošení není vůbec od věci. Vlasy vám nebudou při plavání překážet a navíc vám odpadne starost s jejich zdlouhavým sušením po koupání.

11. Zjistěte, zda jsou na bazéně fény na vlasy

Je to maličkost, ale důležitá zvláště za chladnějších dnů. Proto si předem ověřte, zda jsou po plavání k dispozici fény, nebo zda si máte přinést vlastní vysoušeč vlasů.

12. Domluvte si doprovod

Pokud jste si našly večerní kurz plavání, bude vám jistě příjemné, když vám přijde po lekci naproti partner. Je to zvláštní, ale v době těhotenství máme zodpovědnost za své bříško a potulování se po nočním městě není žádné těhotné ženě příjemné.

13. Předem si zjistěte, co máte v ceně

Prověřte si, co zahrnuje cena lekce. Na některých bazénech se musí kromě ceny dané lekce platit minuty navíc přímo na recepci bazénu. Někde zase máte v ceně zahrnuté i jiné doplňkové nabídky dané provozovny.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Další rady zkušené lektorky plavání najdete také na webu blog.juklik.cz

Zdroj informací: www.juklik.cz

Exit mobile version