EMS zrychlí metabolismus a nastartuje hubnutí

Dvacetiminutové cvičení spojené s elektrostimulací svalů má mnohem větší efekt, než když na sobě dřeme hodinu v posilovně. Dokáže totiž zapojit všechny svaly, i ty hluboké, které vůlí neovlivníme. Výsledkem je rychlejší spalování tuků a vytvarování postavy.

Cvičení EMS - Bodyexpres
Cvičební metoda EMS funguje na principu slabých elektrických impulzů. Foto: www.bodyexpres.cz

„Cvičení pomocí elektrostimulace, které je podstatou moderní cvičební metody EMS, bylo jako první použito pro kosmonauty, když pobývali delší dobu na oběžné dráze. Byla to jediná možnost, aby se nevrátili z vesmírné mise jako úplné trosky bez svalů. V kosmu totiž není žádná gravitace, která by člověka udržovala v činnosti, proto jim byly posílány prostřednictvím elektrostimulace jemné elektrické impulzy do všech svalů, které se tak aktivovaly. A stejně funguje i cvičební metoda EMS (elektro-myo-stimulace), kdy lidé cvičí ve speciálních oblecích, na nichž mají připevněné elektrody, přičemž všechny jejich svaly jsou aktivovány jemnými elektrickými impulzy,“ přibližuje podstatu nové cvičební metody EMS a její počátky Tomáš Krmíček z pražského fitness studia Body Express.

250x intenzivnější než klasické cvičení?

Tělo spotřebovává energii tehdy, když má důvod. Tedy například, když jíme, bere si asi 10 % energie z potravy na její zpracování. A pokud máme aktivní svaly, tak i ty spotřebovávají energii. Energie, která se spotřebovává v klidu, se nazývá bazální metabolismus. Je to nutná energie, potřebná pro to, aby tělo fungovalo. Asi 80 % bazální energie využívá ke své činnosti kosterní svalstvo (i když je v klidu). Pokud je ale atrofované nebo zlenivělé, energii nespotřebovává, a my tloustneme. Proto jsou pohyb a posilování svalů tak důležité.

„Když půjdete do fitcentra a budete se tam snažit na sobě dřít, tak u vás dojde ke svalovým kontrakcím (stahům) při každém zvednutí činky konkrétním svalem. Tedy například 50x na biceps. Při EMS je to ale už při 20 minutách cvičení přes 50 000 kontrakcí všech svalů, protože k nim dochází 85x za vteřinu. Při hodinovém klasickém cvičení ve fitcentru, dejme tomu na 4 svalové partie, zapojíme každou z nich 6 sériemi po přibližně 8 opakováních. To je 6x8x4 partie – dejme tomu 200 svalových kontrakcí. Aby to mělo efekt, musíme pracovat s velmi těžkými váhami a při cvičení tak velmi zatěžujeme klouby. U EMS jsou kontrakce velmi jemné, ale časté. A je jich 250x víc než při popisovaném příkladu klasického cvičení. Protože je to takto náročné, potřebuje tělo dlouhou dobu regenerace, při které se zvýšeným způsobem spaluje nahromaděná energie z tukových zásob. Když chodíte pravidelně každý týden, tuky „odpadávají“ a narůstá svalová hmota. A to má ještě jeden efekt – čím víc máte svalů, tím víc můžete jíst, protože svaly mají velký bazální metabolismus, tuk ne,“ připomíná Tomáš Krmíček.

Body Expres - Tomáš Krmíček
Tomáš Krmíček z pražského fitness studia Body Express. Foto: www.bodyexpress.cz

Chtějte jen originál

Cvičení za současného působení elektrostimulace svalů je sice pro mnohé Čechy novinka, ale ve světě se používá už řadu let. Asi nejpopulárnější je v Německu a Rakousku, velmi oblíbené je například i v Maďarsku a ve Španělsku. U nás v současnosti působí 16 studií Body Express, kde je možné si metodu EMS vyzkoušet, a která jsou rozmístěna ve větších městech po celé republice. Například v Praze působí 3 studia, v Brně 4, další jsou v Karlových Varech, Mostu, Českých Budějovicích a nejmladší pobočka byla otevřena nedávno v Táboře.

„Pozor ale na různá fitcentra, která nepochopila výhody skutečného EMS a pod tímto názvem nabízejí úplně jinou službu – například klasické cvičení s činkami nebo Bosu, pouze doplněné elektrickou stimulací svalů, ale o podstatně menší intenzitě. Takové cvičení totiž nemůže klientovi poskytnout výhody originálního EMS tréninku,“ varuje Pavel Suchý z brněnské společnosti Nové Fitness.

Komu EMS pomůže, kdo ho musí oželet

Trénink EMS má vysoký stimulační účinek na náš metabolismus, který se projevuje v době tréninku, ale i dlouho po něm. Proto je ideální pro všechny, kdo chtějí zhubnout. I když úplně pro každého se nehodí. „Oželet ho musí lidé s kardiostimulátorem a těhotné ženy. Stejně tak, pokud jste nachlazení nebo máte horečku, měli byste se dočasně bez tréninku obejít. U některých onemocnění je určitě vhodné konzultovat záměr cvičit EMS s lékařem. Patří sem například kardiovaskulární, nádorová a neurologická onemocnění, diabetes nebo epilepsie. Naopak velkou výhodu představuje EMS pro lidi, kteří trpí ortopedickými problémy a omezeními, protože trénink je maximálně šetrný ke kloubům. A velkou úlevu často přináší při bolestech zad,“ upozorňuje Tomáš Krmíček.

Metoda EMS (elektro-myo-stimulace) se původně používala pro rehabilitaci svalů po operacích. Dnes představuje jeden z nejrychlejších způsobů, jak dostat tělo do kondice, odstranit svalové nerovnováhy a zhubnout. Při EMS se celé tělo aktivuje pomocí slabých elektrických impulzů, stejných, jaké si samo vytváří, a tím se rovnoměrně zpevní a přirozeně vytvaruje. Pro toto vysoce efektivní cvičení se využívají přístroje miha bodytec od společnosti Nové Fitness. Ve studiích Body Express, kde lekce EMS probíhají, a kam klienti docházejí 1x týdně (na rozdíl od studií, kde probíhá tradiční fitness trénink doplněný stimulací, a je nutné jej absolvovat vícekrát týdně), si mohou klienti vybírat z mnoha různých cvičebních programů.

Více na www.bodyexpress.cz a www.novefitness.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*