Už 16. ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem NEVIDĚNÉ JAPONSKO bude ve dnech 20. – 25. 2. hostit pražské Kino Lucerna. Od pondělí do soboty divákům představí skryté fenomény Japonska a přinese oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti.
“Prostřednictvím filmů se snažíme Japonsko a jeho kulturu přibližovat všem zájemcům v České republice již 16 let. Letos jsme filmy vybírali tak, aby divákům představily ty aspekty japonské kultury, které nejspíše neuvidí, ani když se sami do Japonska vypraví. Vše ne zcela vyjevené, skryté, podporuje naši představivost. Tradiční japonská kultura s tímto konceptem vědomě pracuje a zesiluje tak zážitek účastníků jak představení, tak třeba i čajového obřadu. Navíc úplně celé Japonsko se podaří zcela procestovat i málokterému Japonci. Film nám ale dává šanci přemisťovat se v prostoru i čase, kam nám je jen libo. Odtud se zrodil motiv letošního festivalu Neviděné Japonsko,“ přibližuje Ondřej Hýbl, předseda Česko-japonské společnosti, která je organizátorem festivalu.
Letos festival Eigasai uvede 7 filmů a Japonskem diváky provede od mrazivého severu po tropické ostrovy Okinawa, historicky pak od doby samurajů až po žhavou současnost.
S hlavním hrdinou úvodního snímku Země Ainuů (20. 2.) se diváci budou moci do hloubky seznámit s kulturou původních obyvatel Japonska, dnes žijících na severním ostrově Hokkaidó, ale také si uvědomit, jak těžké je uchovat tradice vlastního národa, zejména pokud nejste součástí majoritní společnosti.
Snímek Zabíjení (21. 2.) nás zavede do života róninů – samurajů bez pána na sklonku 19. století. Tradiční výchova mladé samuraje stále vede k hrdinské smrti, ale doba i společnost se překotně mění. Ve filmu Krok (22. 2.) se přesvědčíme, že vychovávat dceru jako single otec je v Japonsku extrémně těžké, i když se vám okolí snaží pomáhat.
Mnoho středoškoláků zakládá hudební skupiny, ale málokdo má takový nedostatek talentu, jako ústřední trojice animovaného filmu pro dospělé diváky Správnej sound (23. 2.). Jedná se o naprosto unikátní filmový počin vytvořený metodou rotoskopie, realizovány prakticky jediným člověkem v průběhu 7 let, který až s těžko představitelnou věrností vykresluje atmosféru japonského rocku počátku 21. století. “Snímek je tím nejlepším, co minimalistické pojetí mangy může divákovi v tom nejlepším nabídnout. Z filmu přímo dýchá atmosféra letních hudebních festivalů,” dodává Ondřej Hýbl.
Na ostrov Honšú nás zavede film Sanka: Horští tuláci (24. 2.) Svobodní
kočovníci se potulovali krajinou, sbírali dřevo, lovili a pomáhali na polích i v Japonsku. Dnes je už ale jejich byť pouhá existence zapomenuta. Společně s přírodou ustoupili ekonomickému rozvoji Japonska a jinak, než právě ve filmu, je již poznat nemůžeme. Vyvrcholením festivalu pak bude sobotní produkce filmu Omývání kostí (25. 2.) Ten nás zavede na japonské nejjižnější souostroví Okinawa a představí nám tamější pohřební obřad senkocu. Tato rozlučka se členem rodiny se zde dle tradice koná až několik let po jeho skonu. Ale i toto velice dojemné a intimní rodinné setkání může vyústit ve sled nečekaně vtipných událostí. Pro dětské diváky jsme přichystali animovaný film Školačka lázeňskou (26. 2.). Jediná se již tradičně o to nejlepší z japonského anime pro děti. Dívka školou povinná spravuje za pomoci strašidel a duchů tradiční termální lázně. Všechny filmy budou s českými titulky a ve většině případů půjde o jejich jediné uvedení v ČR.
Pestrý doprovodný program:
Workshopy, divadlo, koncert, origami, kaligrafie a výroba talismanů pro štěstí
Součástí letošního programu bude také Japonský den, a to v sobotu 25. 2. od 10 do 17 hodin. Divákům přinese Divadlo kjógen, bubenickou show, taneční vystoupení, ale i rukodělné workshopy v Galerii Lucerna. Zájemci se budou moci naučit skládat origami, vyzkoušet si psaní kaligrafie štětcem nebo výrobu talismanů pro štěstí. Většina workshopů bude zdarma a na stáncích bude k ochutnání i japonské jídlo.
“Do Japonska se sice již cestovat dá, ale pořád jsou možnosti dost omezené. Festival naštěstí letos už nic neomezuje. Japonsko v Praze si tak můžeme užít všemi smysly. Přijďte do Lucerny, Japonsko projedeme od severu k jihu. Třeba vás to bude inspirovat, kam při návštěvě země vycházejícího Slunce směřovat své kroky,” uzavírá Ondřej Hýbl.
Informace k účasti a systém rezervací na workshopy najdete na www.eigasai.cz, Japan.cz, kinolucerna.cz
Aktuální informace můžete sledovat na https://www.facebook.com/eigasaicz
Pro více informací, rozhovory i novinářské akreditace kontaktujte přímo produkční festivalu: Klára Poskočilová, office@eigasai.cz, +420 736 749 904