Toato.cz

Houbový kuba – letos ještě jemnější a voňavější!

Houbový kuba – letos ještě jemnější a voňavější! (Foto: www.ceskeghicko.cz)

Pokrm, který nesměl chybět o Vánocích v žádné šumavské světnici, je v mnoha rodinách dodnes tradicí. Ať už si kubu připravíte na Štědrý den k obědu, nebo jako jeden z večerních chodů, dejte si záležet na ochucení. Letos můžete vyzkoušet i novinku a přidat místo sádla a česneku delikátní česnekové ghíčko. Kuba tak bude nejen jemnější a voňavější, ale i zdravější a lépe stravitelný.

Houbový kuba – letos ještě jemnější a voňavější! (Foto: www.ceskeghicko.cz)

„Houby doporučuji namočit přes noc do studené vody. Kdo si v létě nasušil pravé hřiby modráky, bude ve výhodě. Právě tenhle druh totiž dodá pokrmu tu správnou tmavou barvu. Proto se mu také na Šumavě říkalo černý kuba. Důležité je i správné ochucení. Kromě spousty majoránky dělá kubu kubou hlavně česnek a sádlo. Můžete ovšem vyzkoušet delikátnější variantu, a sice Ghíčko s česnekem a solí, které zaručí ještě jemnější chuť a vůni. Díky ghí – přepuštěnému máslu – bude navíc jídlo lépe stravitelné, a ještě o něco zdravější,“ doporučuje Andrea Zpěváková Dostálová z Českého ghíčka.

Recept: Jemný houbový kuba s česnekovým ghíčkem

Suroviny:

250 g velkých krup (může být i pohanka nebo špaldové kernoto, 1 velká oloupaná cibule, 100 g sušených hub, Ghíčko s česnekem a solí od Českého Ghíčka, 1 lžíce hladkolisté petržele, 1 lžička sušené majoránky, drcený kmín, pepř a sůl, 100 ml masového nebo zeleninového vývaru na podlití

Postup:

  1. Houby namočíme aspoň na hodinu (lépe ale přes noc) do studené vody. Vodu nesléváme.
  2. Zapneme troubu na 180 stupňů a menší pekáček vymažeme česnekovým ghíčkem.
  3. Kroupy propláchneme, uvaříme v 1,5 l osolené vody do měkka a vodu slijeme.
  4. V kastrolku rozehřejeme lžíci česnekového ghíčka, přidáme cibuli a opékáme.
  5. Přidáme kroupy a houby a také koření – drcený kmín a majoránku.
  6. Promícháme, osolíme, opepříme a necháme spojit trochou vývaru.
  7. Směs přendáme do pekáčku a asi 10 minut zapékáme. Hotové sypeme krájenou petrželkou.
Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko. Foto: www.ceskeghicko.cz

Tip od Andrey Zpěvákové Dostálové: Velké kroupy se rychleji vaří a dodají pokrmu sypkost. Chcete-li naopak, aby byl kuba kompaktnější, použijte menší kroupy.

Ghíčko pro každého

Na www.ceskeghicko.cz koupíte klasické Ghí (340 ml za 199 Kč, 760 ml za 355 Kč a 1 000 ml za 444 Kč), BIO Ghí (340 ml za 233 Kč, 760 ml za 444 Kč a 1 000 ml za 555 Kč), ochucená ghíčka (220 ml za 155 Kč), Kozí Ghí (220 ml za 255 Kč) či Ghítely (230 ml za 199 Kč a 1 000 ml za 555 Kč). Bez chlazení vám vydrží celý rok!

Exit mobile version