Toato.cz

I smažit se dá zdravě! Vybírejte tuk podle vysokého kouřového bodu

Abyste si mohli dopřát smažený řízek nebo rybu a nemuseli se obávat, že vám pak bude těžko, vybírejte na smažení jen tuk s vysokým kouřovým bodem, který se nepřepaluje. Ideální volbu je přepuštěné máslo ghí s kouřovým bodem 250 °C.

České ghíčko - smažený řízek
Recept na dokonale usmažený řízek nebo rybu. Foto: www.ceskeghicko.cz

„Svůj kouřový bod má každý tuk. Je to teplota, při níž se tuk začíná znehodnocovat – přepalovat – a vznikají toxické látky zatěžující náš trávicí systém. Různé tuky mají různé kouřové body, proto je třeba vybírat pro tepelnou úpravu pokrmů, a zvláště pro smažení, takové tuky, které mají kouřový bod co nejvyšší. Hojně se používají rostlinné rafinované oleje, například řepkový nebo slunečnicový, jejichž výživová hodnota je ale mnohem nižší než u nerafinovaných olejů, zpracovaných za studena. Ty se ale pro smažení nehodí. Například tolik oblíbený olivový olej extra panenský je sice skvělý do zeleninových salátů, ale má nízký kouřový bod (okolo 190 °C). Stejně tak se ke smažení vůbec nehodí lněný olej. Oproti tomu přepuštěné máslo, ghí, které má výjimečně vysoký kouřový bod 250 °C (běžné máslo má 170 °C), je už řadu let považované za nejlepší a také nejzdravější variantu nejen při smažení, ale obecně při přípravě pokrmů v teplé kuchyni,“ říká Andrea Dostálová ze společnosti České ghíčko, jíž kdysi ořechová chuť a vůně přepuštěného másla učarovala. Když zjistila, jak je obtížné ho na našem trhu koupit, začala ho sama vyrábět. Dnes její firma zpracovává jeden a půl tuny čistého máselného tuku týdně.

Recept na dokonale usmažený řízek nebo rybu

Suroviny:

Postup:

  1. Připravíme si klasický trojobal. K vejci ale nepřidáváme ani vodu, ani mléko a jen ho pečlivě rozšleháme. Také strouhanka musí být vláčná, ne vysušená.
  2. Smažíme na menší pánvi a ve vyšší vrstvě ghí. Můžeme také smažit postupně z obou stran v nižší vrstvě ghí.
  3. Řízek vkládáme do rozpáleného ghí a potom příkon zmírníme na polovinu. Hotový řízek má krásně nazlátlou barvu.
  4. Dbáme na to, aby se vytvořená kůrka na řízku neporušila, jen tak zůstane šťavnatý.
  5. Po osmažení položíme řízek jen krátce na papírovou utěrku, aby se vsákl přebytečný tuk. Kdyby tam zůstal dlouho, kůrka by se rozmáčela.

Tip: Ghíčko dodá řízkům i rybám skvělou máslovou chuť. Vždyť i pravý vídeňák se dělá právě na přepuštěném másle.

Bio Ghí od Českého ghíčka. Foto: www.ceskeghicko.cz

Proč je ghí superpotravina?

Ghí je čistý máselný tuk nejvyšší kvality získaný přepuštěním čerstvého másla. Odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody získává velmi dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení. V lednici, nebo jen ve spíži vydrží minimálně 12 měsíců. Ghí můžete použít všude tam, kde byste použili jakýkoliv jiný tuk. Vylepší polévku i omáčku, je skvělé na dušenou zeleninu, při pečení jím nahradíte všechny margaríny i máslo. Zároveň zlepšuje trávení a obsahuje vitamíny (A, D, E, K). Protože je bez mléčné bílkoviny, mohou si chuť a vůni másla dopřát i lidé s intolerancí kaseinu a laktózy. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Více na www.ceskeghicko.cz

Exit mobile version