Láká vás magická stovka na kole? Přinášíme tréninkový plán i spoustu vychytávek!
Ujet sto kilometrů za den? Pro profesionály možná běžný trénink, ale pro nás, rekreační cyklisty, velká výzva. V rámci speciálních #SBCRide vyjížděk se můžete 17. července zúčastnit tradiční Rapha Women’s 100, tedy stokilometrové dámské vyjížďky na silničních kolech, a připojit se k dalším ženám po celém světě, které tento den pojedou stejně dlouhou trasu (loni jich bylo přes 8 000!). Přinášíme průvodce, jak se připravit a co vzít s sebou. Ale i v případě, kdy se nechystáte na „stovku“, vám naše rady jistě přijdou vhod. Přinášejí totiž chytrý tréninkový plán.
Kondici jen těžko ošálíte, snad jen při krátkém rekreačním výletu… Ale sto kilometrů už není úplně rekreační vzdálenost, ať už pojedete jakýmkoliv tempem. Proto určitě doporučujeme před tímto výletem trochu potrénovat. „Vhodné je najet ve dvou či třech předcházejících měsících několik výletů v délce okolo 60 kilometrů a v průběhu týdnů přípravy pravidelně sportovat. Na stokilometrové trati můžete skvěle zužitkovat natrénovanou vytrvalost z jiných sportovních disciplín, jako je třeba běh. Počítejte, že při rekreačně-sportovním tempu strávíte v sedle silničního kola na stokilometrové trati okolo čtyř až pěti hodin,“ říká Karel Studnička ze specializované prodejny Ski a Bike Centrum Radotín, které pořádá 17. července dámskou cyklistickou stovku pod názvem Rapha 100 / #SBCRide.
Perfektně připravte sebe i kolo
Nezapomeňte, že vyjížďka není jen o vás, ale také o vašem bicyklu. Není nic horšího, než když kolo začne během jízdy zlobit, nepřehazuje, nebrzdí nebo má jiné závady.
Kontrolu technického stavu kola určitě nikdy nepodceňte, a pokud nejste technicky zdatná, nebo se vám o bicykl nepostará partner, obraťte se raději na dobré servisní techniky. V sezoně mají hodně napilno, takže si servis rezervujte s dostatečným předstihem před akcí (například zde: https://www.kola-radotin.cz/cykloservis).
„Pokud se chystáte na kole něco měnit, udělejte to raději s dostatečným předstihem před akcí, a s novými komponenty ještě absolvujte kratší vyjížďku. Ať už to je vyměněný řetěz, sedlo nebo nové pláště. Je dobré si je vyzkoušet a zvyknout si na ně,” doporučuje Lukáš Princ z cyklistického portálu www.Kola-Radotin.cz
Mějte jasno o trase
Informujte se ještě před startem o tom, kudy povede trasa, zejména, jaké je převýšení, a kde na vás čekají větší kopce. Jen tak si budete umět správně rozvrhnout síly a jen tak vás cestou něco nepřekvapí. Tedy nepříjemně… Příjemných překvapení vám naopak přejeme co nejvíce a těšíme se na jejich společné objevování!
Pečlivě zvažte výbavu
Stejně důležité jako kolo je i vhodné cyklistické oblečení a obuv. Jen kvalitní cyklokalhoty s pohodlnou vložkou a lehký prodyšný dres vám mohou zajistit dostatek pohodlí, abyste se mohly soustředit na jízdu. To samé platí o cyklistických tretrách, které navíc zvýší váš výkon. Cyklistické rukavice zase zamezí při takto dlouhé vyjížďce otlakům či nepříjemnému brnění rukou. Nezapomeňte ani na doplňky pro případ zhoršeného počasí. Samozřejmostí je cyklistická helma, ideálně silniční, tedy lehká a dobře odvětraná. Nezbytným doplňkem jsou i cyklistické brýle, které chrání nejenom před sluncem, ale i před poletujícím hmyzem či odletujícími kamínky. Naše doporučení je následující…
Co na sebe v létě za teplého počasí a při dobré předpovědi:
dres s krátkým rukávem, cyklistická vestička, krátké kalhoty s cyklistickou vložkou, návleky na ruce, cyklistické rukavice, cyklistické ponožky, cyklistická helma, cykločapka pod helmu nebo šátek (nestéká vám pot do obličeje, chrání před sluncem i větrem), cyklistické brýle.
Co na sebe v létě za horšího počasí nebo při nejisté předpovědi:
dres s krátkým rukávem, funkční triko nebo nátělník pod dres, lehká a dobře sbalitelná cyklistická bunda, která odolá dešti a větru, krátké kalhoty s cyklistickou vložkou ideálně v provedení se šlemi (lépe chrání záda), návleky na ruce, návleky na nohy (případně i návleky do deště/větru přes tretry), cyklistické rukavice, cyklistické ponožky, cyklistickou helmu, čepici pod helmu nebo šátek (nestéká vám pot do obličeje, chrání před sluncem i větrem), cyklistické brýle.
Minimální doporučená technická výbava:
Při přípravě na stokilometrovou vyjížďku nepodceňte otázku, co s sebou, abyste v případě defektu měly s čím se pustit do opravy, ať už samy, nebo s pomocí někoho z okolí. Mějte s sebou proto vždy: náhradní duše, lepení, minihustilku s vhodným ventilkem, montpáky, alespoň malé nářadíčko (plusem je nýtovač řetězu).
V kapse dresu by také neměl chybět následující čtyřlístek:
občanský průkaz, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny, peníze a mobil (dostatečně nabitý).
Kde si stovku u nás vyzkoušet? Na Rapha 100 / #SBCRide!
Organizátoři ze Ski a Bike Centra Radotín vám touto unikátní trasou poodkryjí krásy Karlštejnska – trasa povede silničkami zvlněnou krajinou směrem na Beroun a maximálně se budete vyhýbat hlavním silnicím. Zavítáte do malebného Svatého Jana pod Skalou, pojedete okolo hradu Karlštejn a užijete si krásné výhledy okolo řeky Berounky. První polovina vyjížďky bude zvlněná, střídat se budou kopce s rovinami a sjezdy. Druhá polovina bude mnohem lehčí a povede rovinatým terénem okolo Berounky zpátky do Radotína. Uprostřed vyjížďky se zastavíte na malé občerstvení v Zastávce Nižbor, kterou provozuje známý herec Tomáš Hanák. Předpokládané tempo vyjížďky je cca 21–22 km/h, ale nemusíte mít strach, organizátoři nikoho nenechají ve štychu a přizpůsobí tempo všem. Přesto se na vyjížďku fyzicky i psychicky dobře připravte – přece jenom pojedete lehce přes 100 km. Dobře se před akcí nasnídejte a vybavte se lahvemi s vodou, energetickými tyčinkami a dobrou svačinou. Vezměte si náhradní duši, hustilku a peníze na případné občerstvení. Více na https://www.kola-radotin.cz/rapha-100-sbcride-praha
Zdroj informací: Ski a Bike Centrum Radotín