Letní oběd do 20 minut? Ovocné tvarohové knedlíky

Kdo by se chtěl o prázdninách dlouho zdržovat u sporáku? Knedlíky z tvarohového těsta patří k těm nejrychlejším a zároveň nejoblíbenějším letním jídlům. A je jen na vás, jaké ovoce do nich ukryjete.

České ghíčko - ovocné knedlíky
Tvarohové knedlíky plněné lesním ovocem. Foto: www.ceskeghicko.cz

Mezi tradiční česká jídla patří tvarohové knedlíky plněné jablky, sypané cukrem se skořicí a polité přepuštěným máslem. Ovšem tento pokrm se dá připravovat po celý rok téměř s jakýmkoli ovocem. U dětí vítězí hlavně jahodová a borůvková varianta, skvělé jsou meruňkové, švestkové i třešňové. „Ať už se rozhodnete pro kteroukoli ovocnou náplň, je důležité knedlíky pečlivě zakulatit, aby náplň z těsta při vaření neutekla. Druhou polovinu úspěchu pak představuje posypka s polevou, které jsou tou správnou tečkou. Tvarohové knedlíky sypeme nejčastěji moučkovým cukrem promíchaným se skořicí a na závěr je poléváme ghí – tedy přepuštěným máslem, které jim dodá jemnou, máslově oříškovou chuť. Velkou výhodou ghí je, že má vysoký kouřový bod (250 °C), takže se nepřepaluje. Zároveň ho nemusíte uchovávat v chladu, proto je ideální potravinou i na prázdninové cesty,“ doporučuje Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko.

Tvarohové knedlíky plněné lesním ovocem

Suroviny na těsto: 2 měkké tvarohy (polotučné a balené v alobalu, ne ve vaničce – ty totiž obsahují příliš vody), 1 menší vejce, 150 g dětské krupičky (nebo polohrubé mouky), špetka soli

Na náplň: miska lesního ovoce (např. směs borůvek, malin, ostružin a lesních jahod)

Na vaření: 1,5 l vroucí vody a 1 lžíce soli

Na posyp a polevu: moučkový cukr, skořice a ghí od Českého Ghíčka

Postup: V míse promícháme tvarohy s vejcem, solí a polovinou dětské krupičky. Uhněteme tužší nelepivé těsto, které rozdělíme na vále posypaném trochou krupičky na čtyři díly. Z každého dílu vytvarujeme váleček o průměru 3 cm.

Dáme vařit vodu do většího hrnce a osolíme ji dvěma lžičkami soli.

Válečky nakrájíme na kousky dlouhé asi 3 cm, ze kterých tvoříme na vále malé placičky. Do nich zabalíme ovoce. U lesního ovoce a drobných plodů pokládáme jen menší množství náplně na střed placičky. Každý knedlík důkladně zabalíme, aby nikde nezůstala skulina, kterou by mohla vytéct šťáva nebo vyklouznout ovoce.

Knedlíky zavaříme do velmi vroucí vody, přitom je odebereme ode dna, aby se nepřilepily. Takto je necháme vařit na mírnějším ohni asi 8 minut.

Následně knedlíky vylovíme děrovanou naběračkou, přeložíme na mělký talíř a hned propíchneme vidličkou, aby mohla uniknout přebytečná pára.

Mezitím si na pánvičce rozpustíme ghí (na 4 porce postačí 2 lžíce ghí od Českého Ghíčka).

Knedlíky rozdělíme na talíře, porce posypeme moučkovým cukrem, poprášíme skořicí a přelijeme rozpuštěným ghí.

Tip: Vyzkoušejte ghí se skořicí a vanilkou

České Ghíčko skořice a vanilka
České Ghíčko skořice a vanilka. Foto: www.ceskeghicko.cz

Knedlíky můžete posypat jen cukrem a místo skořice použít ghí obohacené skořicí a vanilkou, které nejen výborně chutná, ale také krásně voní. Stejně dobře se hodí i na palačinky nebo třeba na sladké kaše. Ghí se skořicí a vanilkou koupíte na www.ceskeghicko.cz za 155 Kč (220 ml).

Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Má totiž mnoho skvělých vlastností – především báječně chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží alespoň 12 měsíců. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Více na www.ceskeghicko.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*