Toato.cz

Léto je ideální čas na sport: na těchto 5 věcí si ale dejte pozor!

Pokud jste se rozhodli začít se víc hýbat – ať už kvůli lepší kondici nebo štíhlejší postavě, léto je rozhodně nejvhodnější doba. Jen pozor na některá specifika, která sportování v teplém a slunečném počasí přináší.

„Začít pravidelně sportovat je každopádně správné rozhodnutí. V tomto směru máme opravdu co dohánět. Například podle výsledků loňské mezinárodní studie Eurobarometr se 60 % obyvatel České republiky nevěnuje vůbec žádné pohybové aktivitě a pravidelně sportuje jen 5 %. Přitom podle lékařů neexistuje lepší prevence nemocí. Je zvláštní, že dodnes někteří lidé nevědí, že jedině tehdy, když je tělo pravidelně v pohybu, mohou správně fungovat všechny metabolické procesy a kardiovaskulární systém. Proto se domnívám, že aspoň těch 30 minut denně (minimální dávka pohybu doporučovaná odborníky) si může najít každý z nás. A pokud nejste vyloženě sportovec, stačí aspoň 30minutová procházka,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, a souhlasí, že léto je pro toho, kdo se rozhodl začít sportovat, skutečně velmi vhodné období. Jen je třeba dodržet některá pravidla.

Léto je ideální dobou na cvičení. Foto: www.fisaf.cz

1. Raději si přivstaňte

Nejen začínající sportovci by se měli vyhýbat zvýšené fyzické námaze v době, kdy teploty stoupají ke třicítce. „Určitě není vhodné domluvit si volejbal nebo tenis kolem poledne. Já osobně bych doporučila pro aktivní sportování ranní, případně večerní hodiny. V létě bývá po ránu velmi příjemné počasí a většina z nás má alespoň trochu volnější režim. Také pro vysoce výkonnostní aerobní aktivity je ráno ideální,“ radí Jana Havrdová.

2. Nevynechejte strečink

Před jakýmkoli sportem se rozhodně nezapomeňte pořádně protáhnout, a to platí v každém období roku. U běhu by to měla být alespoň několikaminutová běžecká abeceda (několik cviků, které tvoří základ správné techniky běhání) a základní dynamický strečink. Protažením snížíte riziko natažení nebo dokonce natržení svalu na minimum.

3. Nepodceňte sluneční paprsky

Sluníčko může být při sportování záludné. Pokud je to možné, trénujte raději ve stínu. Důležité je chránit si hlavně hlavu. Proto je základem prodyšná kšiltovka, nejlépe s ochranou krku, a natření odkryté pokožky přípravkem s dostatečným ochranným faktorem. Nezbytné jsou i sluneční brýle s UV faktorem, které dobře drží na obličeji, s pohodlnými širšími stranicemi, které nepropouštějí světlo ani ze stran. Také funkční oblečení přispěje k tomu, že se při intenzivnějším pohybu budete cítit pohodlně a komfortně.

Nezapomeňte se protáhnout. Foto: www.fisaf.cz

4. Vodu vždy s sebou!

„Když se tělo potí, dochází k vyšší ztrátě tekutin a krev se stává hustší, což znamená větší námahu pro srdce. Proto je nutné mít stále možnost tekutiny doplňovat. Vzít si lahev s pitím na kolo není problém, při běhání sice trochu překáží, ale buď si zvyknete držet anatomicky tvarovanou sportovní lahev v ruce, anebo si ji dáte do ledvinky upevněné v pase. A čeká-li vás utkání v beachvolejbalu, je minimálně litrová lahev s vodou v batohu nutností,“ doporučuje zkušená sportovkyně Jana Havrdová s tím, že na delší trasy při jakémkoliv sportu bychom si s sebou měli vzít kromě tekutin také nějakou energetickou svačinku.

5. Nepřepalte začátek

Vždy musíte odhadnout své síly a podat takový sportovní výkon, který zvládnete a na jaký jste připraveni. Hlavně začínajícím běžcům Jana Havrdová doporučuje začít s menší zátěží a kratší trasou než to takzvaně napálit z nuly do ostrého sprintování. Skvělý je i indiánský běh, kdy se střídá běh s chůzí. A pro lidi, kteří chtějí jezdit na kole, ale nemají potřebnou kondici, jsou vítanou pomocí elektrokola. Zkrátka, zásada příjemného a bezpečného sportování zní – nepřetížit se.

Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

Tajný tip Jany Havrdové: „K pravidelnému běhu využívám v létě ráno, kdy děti ještě spí. Pak se protáhnu krátkou jógovou sestavou. Vybíhám kolem půl osmé a v půl deváté mám hotovo. To tak děti začínají pomalu vstávat. Letní rytmus je pak v průběhu školního roku náročnější dodržet, ale také to jde. Mně se osvědčilo zapsat si do diáře pravidelné vlastní cvičení stejně jako kroužky dětí.“

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. Sdružuje na 90 sportovních klubů, 2 616 aktivních členů a každoročně pořádá přibližně 40 sportovních soutěží. Je nejstarší vzdělávací organizací v oblasti fitness vzdělávání a zaštiťuje celorepublikové osvětové projekty Česko se hýbe a Děti na startu, které mají v současné době po celé České republice 232 středisek a k pohybu a zdravému životnímu stylu už přivedly na 7 500 dětí.

Více na www.fisaf.cz

Exit mobile version