Toato.cz

Menorca, tip na 6 unikátních památek a přírodních krás

Menorca je proslavená svými překrásnými písečnými plážemi. Už méně se ale ví, že je tu bujná zelená vegetace, rozmanitá krajina a starobylé památky, o které doslova zakopáváte. Příroda je tak vzácná, že byl ostrov organizací UNESCO v roce 1993 prohlášen za biosférickou rezervaci s nejvyšším stupněm ochrany. Máme pro vás tip na 6 památek a přírodních krás, za kterými se vyplatí vypravit.

Menorca
Hlavní město Mahón, nejkouzelnější město Středomoří. Foto: www.firotour.cz

Hlavní město Mahón, nejkouzelnější město Středomoří

Bez přehánění je tu krásně. Mahón se skrývá v hluboké zátoce, která tvoří nejdelší přírodní přístav v Evropě a druhý nejdelší na světě. „Přístav je dlouhý bezmála 6 km a je lemovaný promenádou a restauracemi. Na večeři a večerní romantickou procházku je toto místo přímo stvořené,“ říká marketingová manažerka CK FIRO-tour, Petra Kubínková. A dodává: „Nicméně, Máhon to není jen nábřeží, ale i město samotné se spletí klikatých uliček lemovaných domy s koloniálním nádechem z doby britské nadvlády“.

Mahón je i mohutná gotická katedrála ze 13. století a hradní pevnost ze století 19. Obě stavby se tyčí vysoko nad městem a tvoří nezaměnitelné panorama. Už jen kvůli němu se vyplatí Mahon navštívit. Milovníkům historie a muzeí doporučuji návštěvu Muzea de Menorca, ve kterém se nachází přes 200 tisíc exponátů, které vám pomohou se seznámit s extrémně zajímavou historií ostrova.

Cestu koní ocenění milovníci pěší turistiky

Bydlíme ve velkém městě a tak, když už jsme na dovolené, dáváme přednost spíše přírodním krásám. A pokud možno, nepřesouváme se pouze automobilem, ale hezky pěšky, případně na kole. A Menorca je na pěší turistiku jako stvořená. Kolem celého ostrova vede totiž tzv. Cesta koní (Camí de Cavalls). V minulosti, v 17. a 18. století tu jezdili obránci ostrova na koních. Později se přestala používat a obnovena byla až s růstem turistického ruchu. Je dlouhá 200 km a je rozdělena na 20 menších úseků. Vede kolem pobřeží s nádhernými plážemi a skalními útesy. Sem tam je písčitá, jinde kamenitá a skalnatá. Místy náročná, díky stoupání a klesání. Vzhledem k rozmanitému povrchu je proto nejlepší pro trekaře. V případě, že nejste zdatní single trailoví cyklisti či jezdci na koních, raději zvolte pěší variantu.

Menorca je proslavená svými překrásnými písečnými plážemi. Foto: www.firotour.cz

Vrch Monte Toro, Menorca na dlani

Z objevování pobřeží jsme se přesunuli do vnitrozemí. A tam nelze vynechat nejvyšší vrch ostrova Monte Toro, který dosahuje do výšky pouhých 358 m. Jedná se zároveň o poutní místo, neboť kdysi v dávných dobách se zde místním mnichům každý večer objevovalo světélko. Když se sem vydali, našli ve skalní rozsedlině, zázračnou sošku panenky Marie. Na její počet tu nechali postavit kapličku a v 17. století založili klášter. Každý rok se na Monte Toro 8. května koná procesí. Lidé vystoupí na vrchol hory, ze které je vidět doslova celý ostrov jako na dlani. Za jasného počasí se na jihovýchodě vynořuje z moře sousední ostrov Mallorka.

Menorca, aneb megality kam se podíváš

Už kolem samotného hlavního města Menorky, Mahonu se nacházejí zbytky osady Trepuco, starobylé talayotické kultury s tajuplnými megality. Nejstarší jsou z období 1400 př.n.l.. Většina talayotů jsou kuželovité věže, některé dosahují až 12 metrů.

K megalitickým památkám pak patří i taulas, obrovské kameny položené na sobě ve tvaru písmene T, do jisté míry připomínající Stonehenge v Anglii. Nejlépe zachovaný taula je Torralba d’en Salort, který se nachází ve vnitrozemí ve východní části ostrova.

Další ze záhadných staveb, které se nevyskytují nikde jinde na světě, než na Menorce, jsou navety, připomínající loď dnem vzhůru. Nejstarší a největší z nich Naveta des Todons, které se nachází poblíž druhého největšího města Menorky, Ciutadelly, měří 13 metrů, je stará více než 3500 let a sloužila jako hrobka.

Lithica, labyrint v puštěném pískovcovém lomu. Foto: www.firotour.cz

Lithica, labyrint v puštěném pískovcovém lomu

Pokud vás starověké stavby neoslovují, zkuste navštívit opuštěné na turistickou atrakci přeměněné vápencové lomy.Tím nejznámějším z nich je Lithica, poblíž Ciutadelly na západním pobřeží Menorky. Platí se sem vstupné, jsou tu popisky a informační tabule. Někde se nacházejí zahrady z endemickými rostlinami, jinde vznikly labyrinty, které jsou velmi oblíbené mezi návštěvníky. Pozitivní také je, že v lomech je chladivý stín, který velmi osvěží zejména v letních měsících.La

Cueva de Xuroi, jeskyně nebo diskotéka?

Na závěr, když už jsme se prošli celým tím muzeem pod širým nebem, navštívili města a schovali se před letním sluncem v chladivém stínu pro návštěvníky unikátně upravených vápencových lomech, řekli jsme si, co takhle zrelaxovat u sklenky na diskotéku upravené jeskyni, La Cueva de Xuroi, na ve východní části jižního pobřeží u města Cala en Porter, nedaleko Mahonu? Ne, nemusíte sem jen v noci, i přes den se dá labyrint jeskyní navštívit, prohlédnout a chvilku posedět v jeskynním výklenku pod slunečníkem s výhledem na blankytné moře. Se sklenkou v ruce, samozřejmě.

Více na www.firotour.cz

Exit mobile version