Toato.cz

Nový fitness projekt pomáhá seniorům vést „čipernější“ život

V Česku startuje projekt Aktivní ve zralém věku, který chce pomoct seniorům, aby byli psychicky i fyzicky v lepší kondici. Odborníci v zapojených fitness centrech pro ně připravují lekce cvičení, ale také vzdělávací workshopy, zábavné akce i společné výlety.

Nový fitness projekt pomáhá seniorům vést „čipernější“ život (Foto: www.ceskakomorafitness.cz)

„Věková hranice dožití se neustále zvyšuje. Důležité však je uvědomit si, jaká je kvalita života dnešních seniorů. Je totiž vidět velký rozdíl mezi seniorem, který se každý den hýbe, a seniorem, který není příliš fyzicky aktivní a upřednostňuje sedavý způsob života. Ti, kteří cvičí, také zpravidla více pečují o své zdraví, otužují se, lépe se stravují…, a nespoléhají se pouze na léky předepsané lékařem. Většina seniorů si přesto stále neuvědomuje důležitost zdravého životního stylu a zejména muži se do pohybových aktivit zapojují velice málo. Je proto více než důležitá osvěta a motivace seniorů, což projekt Aktivní ve zralém věku rozhodně splní,“ podotýká Veronika Vůjtěchová z Fitness Ural v Sokolově.

Dvouletý projekt Aktivní ve zralém věku (Active Aging Communities) je financován z programu Erasmus+ a zajišťuje ho mezinárodní organizace EuropeActive. Jeho partnerem u nás je Česká komora fitness. „Ambicí projektu je vytvářet ve fitness centrech aktivní komunity lidí starších 60 let. Pilotní projekt startuje v 6 evropských zemích, přičemž v každé zemi se zapojují 3 vybraná fitness centra z různých komunitních prostředí. Jedním z kritérií bylo vybrat fitness centra, která mají zkušenosti a se seniory již pracují. U nás jsme z tohoto důvodu vybrali Fitness Studio Hofmannovi z Loun, Fitness Ural ze Sokolova a Studio Daflex z Kunčic pod Ondřejníkem u Čeladné,“ vyjmenovává Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

Účastníci projdou programem „ušitým na míru“, kde se budou mimo samotné cvičení účastnit i vzdělávacích seminářů např. o výživě, o biologickém procesu stárnutí, dozví se, co se děje, když tělo stárne, a proč je důležité žít čiperný život. „Program není jen o cvičení. Aby byl projekt úspěšný, odborníci se odkazují na důležitost podpory rodiny a přátel. Proto budou pořádat i mezigenerační setkání, aby účastníky maximálně podpořili,“ říká Jana Havrdová.

Nový fitness projekt pomáhá seniorům vést „čipernější“ život (Foto: www.ceskakomorafitness.cz)

Cvičení ve tmě, světelná terapie, kurz sebeobrany i zdravé mlsání

Kvalitní program pro seniory tak připravili například ve Studiu Daflex v Kunčicích pod Ondřejníkem. „Pro seniory budeme pořádat pravidelná setkání. Vyzkouší si nové originální programy v oblasti zdravotního cvičení a zdravého životního stylu. Seznámí se s pohybovou metodou Daflex System a originální pomůckou Daflex. Naučí se správně protahovat, posilovat i relaxovat tělo i duši. Dále je čeká program Světelné zahrady v podobě Luminoterapie, pohybové hry na podporu psychiky, paměti, postřehu a motoriky. V tělocvičně si vyzkouší, jak se cítí nevidomí lidé při cvičení ve tmě,“ vyjmenovává Dagmar Drastíková ze Studia Daflex s tím, že pohybové aktivity systémově doplní zážitkové programy jako Křišťálový večer s frekvenční terapií nebo workshop na téma Zkušenost v sebeobraně a bezpečí. „Nebude chybět ani mlsání zdravých dobrot, které si sami připravíme v rámci programu o výživě. A uspořádáme i společné výlety.“

Fitness Ural bude v rámci projektu nabízet až 3x týdně cvičení pro seniory, ti budou moct využít 2x měření analýzy složení těla a průchodnosti cév (na začátku a na konci projektu), dále tady chystají 3 přednášky o aktivním stárnutí a výživě, společné procházky v přírodě, návštěvu Františkových Lázní či aquaparku.

Senioři potřebují aktivně vyhledávat nové zážitky

Zapojení do projektu Aktivní ve zralém věku je podle odborníků významné především unikátním programem, který by měl seniorům pomoci překonat problémy spojené s civilizačními chorobami a vnitřní samotou. „Chceme přivést co nejvíce seniorů k čipernému zdravému životnímu stylu, aby si vědomě užívali každou chvilku svého života a aktivně hledali nové zážitky, které by si z finančních důvodů mohla dovolit jen malá hrstka našich seniorů,“ doplňuje Dagmar Drastíková.

Do projektu zapojená fitness centra se shodují na tom, že senioři potřebují pomoc odborníků, kteří budou šířit osvětu, vytvářet jim prostor pro sociální kontakty a fyzickou aktivitu podporující jejich zdraví. „Pro to, aby se lidé i v pozdějším věku věnovali pravidelné pohybové aktivitě, jsou důležité tři věci: především vůle pracovat na své kondici, ochota zapojit se do společného cvičení a silná motivace, proč se hýbat. Podle mých zkušeností cvičí lidé kolem šedesátky hlavně proto, aby byli zdravější, pohyblivější, a tím pádem co nejdéle soběstační,“ uzavírá Jitka Hofmannová z Fitness Studia Louny.

Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

Senioři v datech

– V roce 2020 tvořil počet seniorů ve věku 65 let více než pětinu obyvatelstva České republiky.

– Kvůli nemoci nebo zdravotním problémům pociťovalo 17 % seniorů vážné omezení
v činnostech, které lidé obvykle dělají, dalších 44 % se cítilo omezeno, ale ne vážně.

– Více než pětina seniorů byla v roce 2019 alespoň na jednu noc hospitalizována.

Celkem 14 % seniorů mělo v roce 2019 úraz či nehodu, nejčastěji se jednalo o nehodu v domácím prostředí.

– Senioři stále více sportují. Zatímco v roce 2014 v Česku pravidelně sportoval každý desátý senior, v roce 2019 to byl již každý osmý. Více než čtyři hodiny týdně sportuje každý čtvrtý aktivně sportující senior ve věku 65 až 74 let. Mezi všemi aktivně sportujícími lidmi nad 15 let se přitom sportu věnuje více než čtyři hodiny týdně pouze každý pátý z nich.

Zdroj: Český statistický úřad, více souhrnná analýza Senioři v ČR v datech

Exit mobile version