Pohoštění nebo i velejemná svačina, kterou můžeme překvapit děti nebo partnera, to je chia pudink s karamelizovaným ovocem. Aby se v něm všechny ingredience dokonale propojily, doporučujeme připravit si základ den předem. O jemnou chuť a neodolatelnou vůni se pak postará Ghíčko se skořicí a vanilkou.
„Na svačinu se těší každý – je příjemnou přestávkou mezi učením nebo prací, kdy navíc pošleme do žaludku něco dobrého. Kromě obligátních obložených baget, tyčinek, ovoce a zeleniny můžeme občas připravit školákům, partnerovi nebo sami sobě výjimečně chutnou svačinu. Příprava Chia pudinku s karamelizovaným ovocem zabere sice o trochu víc času než namazání housky, ovšem efekt je nesrovnatelný. Původně jsem ho připravovala s obyčejným ghíčkem, ale od té doby, co máme Ghí se skořicí a vanilkou, jiné nepoužívám. Každému sladkému jídlu totiž dodá jemnost a neodolatelnou „štrúdlovou“ chuť i vůni,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde pravé české ghí už osmým rokem vyrábějí.
Recept: Chia pudink s karamelizovaným ovocem
Suroviny: 1 plechovka kokosového mléka (250 ml), 6 polévkových lžic chia semínek, 1 lžíce medu, 1 středně velké jablko a 1 hruška, 1 polévková lžíce Ghí se skořicí a vanilkou, 1,5 lžíce třtinového cukru, 10 sušenek Lotus (nadrcené), pražené lískové oříšky (nasekané nahrubo), 1 bílý jogurt (250 ml)
Postup:
- Den předem si připravíme chia pudink: promícháme kokosové mléko, přidáme med a chia semínka. Vše rozdělíme do skleniček a necháme přes noc proležet.
- Druhý den si nachystáme karamelizované ovoce: jablko a hrušku oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na malé kousky. V kastrůlku rozhřejeme lžíci skořicového ghíčka a ovoce na něj vložíme. Posypeme třtinovým cukrem a chvilku opékáme, až cukr zkaramelizuje. Pak necháme vychladnout.
- Na vrstvu chia pudinku ve skleničkách rozložíme karamelizované ovoce a na něj vrstvu nadrcených sušenek.
- Těsně před podáváním přidáme do každé skleničky navrch asi 1,5 polévkové lžíce bílého jogurtu a zasypeme praženými sekanými lískovými oříšky.
Tip od Andrey Zpěvákové Dostálové: Dezert můžeme také na závěr polít lískooříškovou Ghítelou, kterou jsme předtím nechali povolit ve vodní lázni.
Moderní a zdravější vaření
Ghí od Českého ghíčka se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě nepostradatelnou ingrediencí. Má totiž mnoho skvělých vlastností – báječně chutná, voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K a navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží minimálně 7 měsíců. Nabízí se v mnoha velikostech, variantách (klasické, bio či kozí), s mnoha příchutěmi (se solí a česnekem, s kurkumou a pepřem, se skořicí a vanilkou, s chilli) na www.ceskeghicko.cz. A právě Ghí se skořicí a vanilkou se skvěle hodí při přípravě sladkých pokrmů – můžeme na něm péct palačinky nebo lívance, s rozpuštěným polévat ovocné knedlíky, kaše i dezerty. K dostání je v balení 220 ml za 155 Kč na www.ceskeghicko.cz
Další novinkou, která stojí za ochutnání, je Ghítela® – zdravá varianta sladkých pomazánek. Díky přidanému ghí je krémové konzistence, slazená medem a její základ tvoří ořechová másla. Přidané je pouze kakao pro barvu (ne vždy) a vanilka pro vůni. Na výběr je 5 variant – lískooříšková, arašídová, mandlová s kávou, kešu a kokos a zlaté mléko. K dostání po 199 Kč/230 g (ovšem můžete mít i balení 1 000 g za 555 Kč) na www.ceskeghicko.cz