Vyznáte se v outdoorových funkčních materiálech? My už ano…

Aktivity v přírodě si žádají speciální materiály, které vydrží různé rozmary počasí. Jedničkou je merino vlna, kvalitní fleec a prodyšné membrány. Zeptali jsme se odborníků, jak je vybírat a co udělat pro to, aby nám dlouho a dobře sloužily.

Outdoorové materiály
Každá sportovní aktivita vyžaduje sůj speciální materiál. Foto: www.4camping.cz

1. Merino

„Mnoho lidí se domnívá, že vlna musí „kousat“. Ale to není pravda. Merino vlna je daleko jemnější a má hladší povrch, takže tenhle problém odpadá. Pokud by však měl někdo s hodně citlivou pokožkou přece jen pocit, že ho merino „šimrá“, stačí, když si svůj oděv z merino vlny vypere společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny vytahají a obrousí,“ dává praktickou radu outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz. Podle něj je ale hlavně důležité, že merino vlna má skvělé termoregulační vlastnosti a udrží tělo v teple a suchu. Navíc nezapáchá ani po náročné aktivitě, protože je přirozeně bakteriální.

Tip: Pánské funkční tričko s dlouhým rukávem Merino Wool Active značky Sensor je vyrobeno z vysoce kvalitní 100% Merino vlny z Nového Zélandu. Je velmi příjemné na těle, díky jemným a dlouhým vláknům přirozeně absorbuje a odvádí vlhkost, má vynikající termoregulační vlastnosti – hřeje, i když je vlhké. Tričko je odolné proti zápachu i při delším nošení. Koupíte ho na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 495 Kč.

2. Coolmax

Dámské funkční triko Sensor Coolmax Fresh
Dámské funkční triko Sensor Coolmax Fresh. Foto: www.4camping.cz

Ne každý se vyzná ve funkčním prádle a jeho materiálech. Coolmax patří mezi nejlepší vlákna používaná v teplých podmínkách, ale na zimu se nehodí, protože jeho hlavní výhodou je, že napomáhá ochlazovat tělo, přehřívá-li se. Pro tento materiál, stejně jako pro všechny ostatní syntetické tkaniny platí pravidlo: nikdy neprat ve změkčovadlech, avivážích, rozjasňovačích a bělidlech. To by totiž mohlo nenávratně narušit jeho funkční vlastnosti.

Tip: Dámské funkční triko Sensor Coolmax Fresh s krátkým rukávem zaručuje volnost pohybu díky anatomickému střihu, který se přesně přizpůsobí proporcím vašeho těla. Je vyrobeno z materiálu Coolmax fresh, který obsahuje ionty stříbra zamezující množení bakterií a vznik následného zápachu. Dále oceníte i filtr UPF 25 proti UV záření. Tričko se hodí na venkovní i halové sporty. Koupíte ho na www.4camping.cz za doporučenou cenu 755 Kč.

3. Bambus

„Bambusová vlákna jsou citlivá na oděr, proto se vám může stát, že při větší zátěži váš batoh vytvoří na materiálu v oblasti beder drobné „žmolky“, které je třeba odstranit ručně nebo speciálním strojkem,“ upozorňuje Vít Hruška, zároveň však dodává, že jinak tato vlákna nevyžadují žádný specifický přístup a za vaši péči se vám odvděčí velmi dobrými termoregulačními vlastnostmi. V létě triko z bambusu chladí, v zimě hřeje, a stejně jako třeba merino má přirozeně antibakteriální účinky, takže oblečení nezapáchá ani po delším nošení.

Tip: Dámské triko Progress E NKRZ 28OA s krátkým rukávem je vyrobené z vlákna získaného z přírodního bambusu. Díky tomuto materiálu dává výrobku mimořádně příjemný pocit na dotek a má antibakteriální vlastnosti. V létě vás triko díky materiálu ochladí a v zimě zahřeje. Jeho příjemnými vlastnostmi jsou ploché švy, které zabrání podráždění pokožky. Koupíte ho na www.4camping.cz za doporučenou cenu 599 Kč.

4. Fleece

Dámský svetr se zipem po celé délce Tobo od švédské značky 2117
Dámský svetr se zipem po celé délce Tobo od švédské značky 2117. Foto: www.4camping.cz

Nejoblíbenější materiál používaný na sportovních mikinách. Fleece se liší gramáží a způsobem povrchové úpravy, ale jedno mají všechny typy společné. Dobře vážou vzduch, a tím pádem i hezky hřejí. Také dokážou odvádět pot od první vrstvy (funkčního prádla), takže napomáhají udržovat tělo nejen v teple, ale i v suchu. Fleecové materiály není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázat vzduch.

A ještě k žehlení – některé technické materiály snášejí žehlení lépe, jiné hůře. Vždy proto raději kontrolujte visačky se symboly údržby.

Tip: Dámský svetr se zipem po celé délce Tobo od švédské značky 2117 se skvěle hodí pro sportovní i volnočasové aktivity po celý rok. Je vyroben z fleecové pleteniny s melange strukturou. Ploché švy zajišťují komfortní nošení. Elastické lemy rukávů a spodního okraje zabraňují průniku chladného vzduchu pod oděv. Ve dvou bočních kapsách uložíte drobnosti. Koupíte ho na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 199 Kč.

5. Softshell

Oblečení ze softshellu je stále nesmírně oblíbené, a to nejen mezi sportovci a turisty, ale také na běžné nošení. Dokáže totiž kombinovat vlastnosti druhé a třetí vrstvy. Umí udržet tělo v teple, pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost od těla a zároveň disponuje určitou mírou voděodolnosti. „Membránový softshell může mít nepromokavost na velmi vysoké úrovni, oproti tomu tkaný softshell v nepromokavosti nevyniká, ale zase je o dost prodyšnější. Softshell perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte i impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i ulpívání nečistot, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření,“ radí Vít Hruška.

Tip: Dámská softshellová bunda Husky Sauri L je vyrobena z třívrstvého odolného, lehkého, elastického materiálu, s lemovanou membránou a voděodpudivou úpravou DWR s trojvrstvým softshellem. Díky voděodolnosti 15 000 mm a prodyšnosti 10 000 g se nemusíte obávat profouknutí a promoknutí. Bunda má všechny zipy voděodolné, brada je chráněna krytem zipu, má anatomicky tvarované rukávy v oblasti loktů. Další velkou předností této softshellové bundy je regulovatelná šířka dolního okraje stahováním. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 3 199 Kč.

6. Peří

Pánská péřová bunda Husky Fadin M
Pánská péřová bunda Husky Fadin M. Foto: www.4camping.cz

Peří je nejlepší izolační materiál, který se v oblečení do přírody používá. Je sice náročnější na údržbu, ale díky skvělé vlastnosti vázat vzduch poskytne dostatečný tepelný komfort i v extrémních podmínkách. „Ale není peří jako peří,“ upozorňuje Vít Hruška. „To, jaké pohodlí vám poskytne, záleží vždy na jeho plnivosti, množství, druhu a složení. Ať už je však jeho kvalita jakákoli, perte ho nejlépe jen občas a nejlépe s „oholenými“ tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří. Tím dosáhnete jeho větší nadýchanosti a předejdete slepení a hrudkování. Péřové produkty skladujte vždy volně a jednou za čas je proklepejte a otočte, aby se náplň nesesypávala.“

Tip: Pánská péřová bunda Husky Fadin M se hodí jak pro náročné sportovní aktivity, tak pro běžné městské nošení. Membrána Husky-Tech 7.000 zaručuje nepromokavost a výplň z kachního peří 90/10 se postará o tepelný komfort. Bunda je vybavena praktickým prodlouženým zadním dílem, díky stahovatelným manžetám rukávů a spodnímu lemu si ji můžete uzpůsobit dle svých potřeb. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 4 999 Kč.

7. DWR úprava

V turistickém a sportovním vybavení se k ochraně materiálu před větrem a vodou používají buď povrchové úpravy materiálu (DWR), zátěry nebo membrány. DWR z anglického „durable water repelency“ je povrchová úprava materiálu, který je poté daleko odolnější proti vodě. Bohužel tato úprava není trvanlivá a dříve či později dojde k jejímu „setření“. Ke zvýšení voděodolnosti je proto vhodné používat impregnační nástřiky nebo máchací roztoky. DWR bývá často používán i u již voděodolných materiálů ke zvýšení jejich výkonu.

8. Zátěr

bunda Northfinder Northcover
Bunda Northfinder Northcover. Foto: www.4camping.cz

Dalším způsobem ochrany materiálu proti vodě je zátěr. Ten je levnější variantou než membrána a poskytuje zpravidla vyšší voděodolnost než DWR úprava. Bohužel i zátěr není nesmrtelný a po čase se vám začne z rubové strany odlupovat v malých lesklých nebo bílých šupinkách. Obnovit ho jednoduše nelze.

Tip: Lehká, nepromokavá a dobře sbalitelná bunda Northfinder Northcover. Bundu si můžete obléknout za každého počasí a je určena nejen pro aktivní sportovce. Nepromokavost 5 000 mm s prodyšností 5 000 g / 24 h / m² z ní dělá ideální nouzovou bundu. Její váha je pouhých 210 g při velikosti L, balíček má rozměry 22×10 cm. Na zádech v batohu ji ani nepocítíte. Oceníte přední kapsy na zip, vnitřní kapsu na smartphone, platební kartu či klíče. Elastická kapuce, manžety s fixací palce a nastavitelný spodní lem zajišťují naprostý komfort při pohybu. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 090 Kč.

9. Membrány

Membrány rozlišujeme na porézní a neporézní. Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami, ale jejich použití je přesto daleko častější než u membrán neporézních. Nejznámější porézní membránou je GoreTex. „Někteří výrobci doporučují jednou za čas membránové oblečení právě z důvodu obnovy jeho vlastností vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit žehličkou zapnutou na nízkou teplotu (mezi žehličku a oděv je třeba vložit ručník či prostěradlo). Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá. Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat je impregnovat. Pokud se o ně budete dobře starat, zajistí vám nejvyšší možnou míru voděodolnosti,“ uzavírá Vít Hruška.

Tip: Technická bunda Pinguin Alpin má unikátní membránu A.C.D. Membrane 2L poskytující dokonalou ochranu proti nepřízni počasí a současně udržující stálé mikroklima na povrchu těla v klidu i při intenzivní fyzické zátěži. Pro její zateplení lze vepnout některou z fleecových či softshellových bund značky Pinguin a udělat z ní tak rychle bundu pro celoroční nošení. Koupíte ji na www.4camping.cz za doporučenou cenu 4 690 Kč.

4camping.cz je outdoorový e-shop, který nabízí veškeré vybavení do přírody, na sport a turistiku od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření, čelovky a nejrůznější outdoorové vychytávky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů, testů a doporučení odborníků.

Zdroj informací: www.4camping.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*