Vaření bez lepku – praktické recepty na chutná jídla

V České republice žije asi 100 000 celiaků – lidí, kteří trpí alergií na lepek, bílkovinu nacházející se v obilí. Ovšem přibývá i těch, kteří se lepku zřekli dobrovolně. Podle odborníků u nás dodržuje bezlepkovou stravu až 20 % lidí. Nejen jim jsou určeny následující recepty, které navíc dokazují, že bezlepková strava rozhodně nemusí být nudná.

websize_jana_havrdova
Recepty bez lepku rozhodně nejsou nuda! Na snímku Jana Havrdová z Ourlovelycooking.com. Foto: Fotoguru.cz

„V posledních letech sledujeme zájem lidí o pokrmy bez lepku, a tomu uzpůsobujeme i naši nabídku zákusků, bezlepkových dortů a dalších jídel. V budoucnu předpokládáme, že bude tento trend ještě sílit, a proto se na něj chceme více zaměřit,“ říká Sabina Kmecová z kavárny a bistra Nebespán v Kašperských Horách, která vám se svými kolegyněmi z portálu, kde se vaří bez cukru a mouky www.Ourlovelycooking.cz přináší hned několik lahodných bezlepkových receptů. Nechte se jimi inspirovat.

Delikatesní domácí zavináče

Zavináče, Toato
Delikatesní zavináče. Foto: www.nebespan.cz

„Pokud máte rádi ryby, určitě si tuto nevšední úpravu oblíbíte. Zavináče chutnají opravdu skvěle, v nálevu změknou všechny případné kosti, zatímco mrkvička zůstane pěkně křupavá. Hodí se jako předkrm nebo jako lehký letní oběd. V nálevu a v chladu vám vydrží i čtrnáct dnů,“ upozorňuje Sabina Kmecová z Nebespánu v Kašperských Horách.

Suroviny (pro 6 osob): 800 g menších filetů z pstruha lososovitého i s kůží (může být i klasický pstruh či jiná netučná sladkovodní ryba), 2 větší mrkve, 3 nakládané okurky, 1 cibule

Nálev: 750 ml passaty (hustá, ale jemná omáčka z pasírovaných rajčat), 10 ks nového koření, 8 ks bobkového listu, bílý vinný ocet, 200 ml vody, 2-3 lžíce cukru, sůl a pepř

Připravte si také několik silnějších špejlí.

Postup:

  1. Přiveďte k varu rajčatovou passatu s vodou a vinným octem, přidejte nové koření, bobkový list, cukr, sůl a pepř a nechte 15 minut na mírném ohni probublávat. Poté odstavte a nechte trochu vychladnout.
  2. Mrkve podélně nakrájejte na velmi tenké plátky (nejlépe škrabkou na zeleninu, jako když loupete salátovou okurku), okurky nakrájejte na větší kousky a cibuli oloupejte a nakrájejte na tenká kolečka.
  3. Očištěné filety pstruha položte kůží dolů (můžete je i podélně rozkrojit). Na ně vždy položte plátek mrkve, kousek okurky a cibule, zarolujte a upevněte pomocí špejle. Zalijte je opatrně teplým (ale ne horkým) rajčatovým nálevem tak, aby byly rolky (zavináče) celé ponořené. Do nálevu přidejte i zbytek mrkve, cibule a okurek a dejte odležet na minimálně 48 hodin na chladné místo (můžete klidně i déle).
  4. Při servírování nezapomeňte vyndat ze zavináčů špejle a polít porce nálevem. Ideální bezlepkovou přílohou může být vlažný salátek z červené čočky uvařené na skus.

Náš tip: Octem nešetřete! Nálev by měl být dost pikantní, protože ryba hodně kyselosti vstřebá.

Pesto ze sušených rajčat s vlašskými ořechy

Rajčatové pesto, Toato
Rajčatové pesto. Foto: www.fotoguru.cz

„Tohle pesto vzniklo před několika lety náhodou při jedné naší akci s kamarádkami. Připravovaly jsme jedlé dárky, takže jsme do mixéru naházely sušená rajčata, vlašské ořechy, petrželku a pár dalších ingrediencí, a výsledek byl opravdu fantastický! Od té doby pesto často připravujeme a nejraději ho kombinujeme s bezlepkovými krekry,“ doporučuje Jana Havrdová, která se svými kamarádkami vytvořila stránky receptů bez mouky a cukru, z nichž většina je bezlepkových, www.ourlovelycooking.com.

Suroviny: 1 sklenice sušených rajčat v oleji, 2 stroužky česneku, 1 hrst hladkolisté petržele, 1 hrst vlašských ořechů, 1 chilli paprička, 1 hrst nahrubo nastrouhaného parmazánu (40 g), olivový olej, sůl a pepř

Postup:

Všechny ingredience dejte do výkonného mixéru, přidejte pořádnou dávku olivového oleje a krátkými pulsy promixujte do podoby husté směsi. Pesto vám bez klasického zavaření vydrží minimálně týden.

Žravé semínkové krekry

Bazalkové krekry, Toato
Bazalkové krekry. Foto: www.fotoguru.cz

„Potřebujete pro návštěvu nebo pro sebe zdravé mlsání? Vyzkoušejte úžasně dobré krekry plné semínek, po kterých se doslova zapráší, sotva je položíte na stůl,“ prozrazuje osvědčený recept Jana Havrdová.

Suroviny: 145 g slunečnicových semínek (můžete i kombinovat např. s dýňovými semínky, piniemi, mandlemi atd.), 1/2 čajové lžičky soli, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 45 ml vody, sůl na posypání (může být i hrubá), popř. lněná či jiná semínka

Postup:

  1. Semínka, sůl a prášek do pečiva dejte do mixéru a rozmixujte do hladka. Přilijte vodu a ještě chvíli mixujte.
  2. Na plech rozložte pečicí papír a doprostřed umístěte těsto. Překryjte ho dalším pečicím papírem a válečkem vyválejte tenkou placku.
  3. Vrchní papír odstraňte a ostrým hladkým nožem vyznačte na těsto čtverce. Ty pak posypte hrubou solí, popř. jinými semínky dle chuti.
  4. Pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů 13 minut, až krekry lehce zezlátnou.
  5. Vyndejte krekry z trouby, nožem je oddělte od sebe a nechte vychladnout. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě.

Ourlovelycooking.com je web plný skvělých zdravých receptů party mlsných holek, které o sobě říkají: „Nejsme profesionální kuchařky, jen mámy od rodin, a vaříme s velkou vášní. Navíc chceme být štíhlé, takže nás baví zdravé recepty, které perfektně vypadají a ještě lépe chutnají.“

Nebespán v Kašperských Horách je nejen útulná kavárna a bistro, kde ochutnáte lahodné francouzské i typické šumavské speciality, poctivé domácí zákusky a skvělou kávu, ale také první boutique hotel na Šumavě. Můžete se tady ubytovat v nových romantických pokojích s výhledem na hrad Kašperk i okolní šumavské kopce nebo v komfortních apartmá. Snídani s luxusní kávou od místních baristů si vychutnáte přímo v kavárně nebo na venkovní terase. O gastrozážitky se v Nebespánu postará i gurmánský obchůdek, kde na návštěvníky s pravidelnými obměnami čeká vždy jeden nový vyzkoušený recept a kvalitní suroviny z okolních farem. Více na www.nebespan.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*