Komorní večery Salónku Lucie Šilhové se konají jednou měsíčně v noblesním prostředí pražské Art & Event Gallery Černá Labuť v duchu hodnot první republiky. Hostitelka – spisovatelka a publicistka Lucie Šilhová – vybírá své hosty z významných lidí, kteří dokázali ve své profesi uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. Těšit se tak v nejbližší době můžete na genealožku Helenu Voldánovou nebo spisovatelku Alenu Mornštajnovou.
Diváci spolu s hosty společně na večer zabydlí příjemný kavárenský prostor v 8. patře Černé Labutě, který je dílem architektky Evy Jiřičné, jež propojila galerii s kavárnou a střešní terasou v jeden společenský prostor s kouzelným výhledem na centrum Prahy…
Myšlenka pořádat noblesní večery v duchu první republiky vzešla od majitelky objektu Černá Labuť, paní Danuše Siering, jež už dlouho nosila v hlavě koncept rozhovorů naživo, do kterých by mohli vstupovat sami návštěvníci večera.
„To vše si žádá spíše komorní atmosféru, kde je omezený počet lidí. No a takhle nějak to přece bývalo i za první republiky, kdy si salónní společnost pozvala svého hosta a pak s ním diskutovala, a možná i trochu polemizovala. Trochu u toho jedli, trochu pili, bavili se v uvolněné atmosféře. A takhle podobně to vypadá i v „mém“ salónu,“ říká Lucie Šilhová s tím, že si nezve prvoplánové VIP osobnosti.
„Nesedíme oddělení od publika, ale jsme jeho součástí. Atmosféra je spíš kavárenská, na stolcích mají návštěvníci kromě jiného připravené tužky a papíry, aby si mohli zapsat otázky, které je během první části večera, kdy hosty zpovídám, napadnou. Po krátké přestávce totiž mohou s hostem diskutovat sami. Já to jen zpovzdálí lehce moderuji, a hlavně hlídám čas, protože s některými hosty hrozí, že nám ujede poslední metro,“ dodává známá publicistka.
Zážitkové večírky s noblesní atmosférou
Další podstatnou „jinakostí“ Salónků Lucie Šilhové je i to, že večery jsou koncipovány vždy malinko zážitkově. „Klavírista Ivo Kahánek si například přinesl vlastní nástroj, na kterém předvedl, jak se muzikant vypořádá se situací, kdy má při hře takzvané okno. Historik Milan Svoboda zase vlastnoručně připravil sorbet podle receptu z viktoriánské Anglie a osobně ho návštěvníkům večera servíroval. S fotografem Zdeňkem Lhotákem si mohli zájemci zhotovit autoportrét. Ty „zážitky“ nijak pečlivě neplánujeme, prostě čekáme, co nás při přípravě večera spontánně napadne,“ doplňuje Lucie Šilhová.
A jaké další hosty bude zvát do svých salónků? V dubnu za ní do Černé Labutě zavítá genealožka Helena Voldánová a na červen přislíbila účast spisovatelka Alena Mornštajnová. „Na tu se těším moc, protože obdivuji každého, kdo je schopen sednout a vyfabulovat čtivý příběh. Navíc uspěla až po padesátce, má to v nejlepším slova smyslu vydřené, a hlavně – začátky vůbec neměla lehké. S knihou Hana obcházela redakce časopisů a nabízela ji k recenzi. Já sama si pamatuji na setkání v recepci, kdy mi nějaká paní přinesla knihu. Tehdy jsem neměla čas ji ani pozvat na kafe, vedla jsem magazín Ona Dnes a pořád jsem byla ve spěchu. Tak snad to kafe paní Aleně v salónku konečně uvařím. Oslovenou máme samozřejmě spoustu dalších skvělých lidí, ale nechci moc prozrazovat dopředu, aby mi je někdo nevyfoukl před nosem,“ usmívá se Lucie Šilhová s tím, že skvělou osobností některého z budoucích hostů večírků by jistě byla i architektka Eva Jiřičná, která se podílela na noblesní a zároveň křehké podobě kavárny Černé Labutě, a salónku by tak velmi slušela…
Zapište si do diáře:
11. dubna: Šátrání v rodinné paměti s genealožkou Helenou Voldánovou
Helena Voldánová spolupracovala s Českou televizí na pořadech Tajemství rodu a Hledáme své předky. Je členkou správního výboru spolku Česká genealogická a heraldická společnost v Praze, kde se věnuje besedám, výstavám a vzdělávacím kurzům. Na Salónku Lucie Šilhové se tak dozvíte více o tom, co vše lze vyčíst ze starých matrik a listin, a že možná nejsme dnes tak jiní, jak si mnohdy myslíme.
8. června: Salónek se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Slepá mapa, Hotýlek, Hana, Tiché roky, Listopád… To jsou některé z bestsellerů spisovatelky Aleny Mornštajnové. Dnes je hvězdou první velikosti, ale ještě před pár lety obcházela se svou prvotinou Hana osobně redakce časopisů, aby se o její knize zmínily… Jaké to je, začínat novou kariéru v padesáti letech? Kdo jí v začátcích nejvíce pomohl? S čím se při psaní trápí a co jí naopak dělá radost? To vše se dozvíte na Salónku Lucie Šilhové.
Více informací a detailní program najdete na https://www.nnmagazine.cz/salonek
V případě dalších dotazů a akreditací na akce kontaktujte přímo Lucii Šilhovou:
e-mail: Lucie.Silhova@seznam.cz, tel.: 724 351 265