Jedním z účinných způsobů, jak si udržet i na podzim a v zimě dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
„S příchodem chladnějšího počasí stoupá i zájem o saunové rituály. Oproti klasickému, a přiznejme si, i trošku nudnému, saunování, je „divadlo v sauně“ (jak se také rituálům přezdívá) mnohem zábavnější a také přináší větší efekt. Saunér v jeho průběhu polévá horké kameny vonnými esencemi a následně víří vzduch ručníky a prapory pro intenzívnější pocit horka a lepší pocení, nejčastěji ve třech kolech. Různé techniky točení a mávání ručníkem jsou nejen efektní, ale především umožňují tvořit takzvaný parní náraz a směřovat horký vzduch přímo na těla hostů. Součástí saunových rituálů je také reprodukovaná hudba nebo světelné efekty,“ přibližuje průběh saunových rituálů Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.
Med do vlasů? Určitě!
Po prvním „zahřívacím“ kole saunér rozdá účastníkům rituálu tělový peeling pro potírání těla. „Pro tyto účely využíváme běžně dostupné suroviny – med, jogurt, kávu, sůl… A máme i jednu vlastní specialitu – valašský rituál, při němž je součástí vonné esence slivovice a tělový peeling tvoří med s jalovcem, tedy tradiční regionální suroviny,“ upřesňuje Jiří Malina, který jako saunér pracuje už 10 let a říká, že neví, co je nachlazení… Osobně doporučuje použít tělové peelingy nejen na tělo, ale i na hlavu. „V sauně se v kůži otevírají póry, jimiž se vyplavují škodlivé toxiny a zároveň přijímají cenné látky. Například med vyživuje kořínky vlasů, má v sobě spoustu vitaminů. Vím, že pro mnoho lidí je představa, dát si med do vlasů, velmi neobvyklá, ale v horku má med zcela tekutou konzistenci, není lepkavý a malé množství se do pokožky dokonale vstřebá.“
Nepodceňte fázi ochlazování!
Je velká chyba, pokud se lidé během saunování třeba jen opláchnou ve sprše vlažnou vodou a pak už nepoužijí ochlazovací bazén. Ochlazení je totiž velmi důležité. „Pokud nezvládnete ochlazovací bazén, dejte si alespoň chladnější sprchu. Hlavně ale nechte tělo skutečně vychladnout, a až pak jděte např. do whirlpoolu s teplou vodou. Věřte, že tělo potřebuje na zklidnění a normalizaci tepu asi 10–15 minut. A nedostatečné ochlazení pro něj představuje velkou zátěž. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit nespavost,“ vzkazuje saunér Jiří Malina, který doporučuje po sauně opláchnout i hlavu, i když je zřejmé, že ženy to nedělají rády, protože si zničí účes.
A na závěr dává ještě jednou doporučení. „Nehleďte na přesýpací hodiny v sauně: berte je spíš jen pro orientační představu, jak dlouho jste v sauně, ale ne jako měřítko výdrže. Nesnažte se zůstávat v sauně za každou cenu. Je to o dobrém pocitu. Vaše dispozice se může v jednotlivých dnech lišit, proto není třeba držet se přísně nastavených limitů,“ dodává na závěr Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.
Co teď voní v sauně
S příchodem podzimu a zimního období se ve Wellness Horal i v L-Spa hotelu Lanterna mění výběr vonných esencí pro saunové rituály. Ke slovu se dostávají dřevité vůně, které jsou uklidňující, a bylinky s pozitivním vlivem na dýchací aparát. Používají se hlavně tyto:
Vonné esence:
Borovice (na dýchací onemocnění, doporučené při únavě, nedostatku energie)
Santalové dřevo (antidepresivní, mírní kašel a nachlazení, zároveň afrodiziakum)
Rozmarýn (silně stimuluje při únavě, posiluje, zahání úzkost, vhodný při revmatismu, nachlazení, proti chřipce)
Jalovec (účinný na trávení, ledviny, podporuje vylučování vody z organismu, pročišťuje)
Skořice (prohřívá a stimuluje organismus, má dezinfekční účinky)
Pačuli (afrodiziakální, sexuální povzbuzení)
Bylinky:
Eukalypt – pozitivní vliv na dýchací ústrojí, protizánětlivý, protiinfekční
Máta – povzbuzující
Meduňka – uklidňuje, pozitivní vliv na trávení, proti nespavosti
Vyhledáváte show, nebo spíš klid?
V L-Spa hotelu Lanterna probíhají saunové rituály vždy od pátku do neděle (10.30, 13:30, 16:30, 20:30). Konají se i ve státní svátky, o prázdninách a také na vyžádání, pokud je na hotelu firemní akce. Na rozdíl od rituálů pořádaných ve Wellness hotelu Horal (kde se jedná o show s hudbou) mají rituály ve Spa hotelu Lanterna komornější charakter. Je to dáno i velikostí sauny – vejde se sem pohodlně 10-15 lidí (pro porovnání – sauna hotelu Horal pojme až 50 hostů). „Rituály jsou zde klidnější, s větším osobním kontaktem, více se zde věnujeme osvětě, vysvětlování a etice saunování. Letošní novinkou je také nabídka peelingů, kterou poskytujeme hostům hotelu Lanterna zdarma na vyžádání, a to do sauny i parní lázně. Peelingy tvoří mandlový olej s třtinovým cukrem a vonnou bylinkovou esencí, kterou si může host vybrat – peeling se mu namíchá přímo na míru,“ uzavírá Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Resort Valachy ve Velkých Karlovicích na Valašsku zahrnuje komplex hotelů Lanterna, Horal a Galik se dvěma wellness centry, Ski areálem Razula a devítijamkovým Golfovým hřištěm Horal, umístěných v malebném údolí Léskové, kousek od hranic se Slovenskem. Jedním z největších lákadel Resortu Valachy je Wellness Horal, trojice krytých termálních bazénů se slanou vodou vyhřívaných až na 28 °C a bohaté zázemí pro další odpočinek: plavecký, dětský a zábavně relaxační bazén s jeskyní, divokou řekou, hydromasážními lavicemi, tryskami a bubblery a wellness svět se saunami, párou, tepidariem, venkovním i vnitřním whirlpoolem, saunovými rituály i s bohatou nabídkou exotických masáží.
Více na www.valachy.cz