Saunové rituály jsou už i u nás oblíbenými ceremoniály, jimiž si mnozí lidé rádi zpestří návštěvu horkých lázní. Prospívají zdraví, jsou více než příjemné a svou zábavnou formou jistě nadchnou i ty, kteří zatím saunování nepodlehli. Poradíme vám, na jaké a kam se vydat.
Saunér polévá horké kameny aromatickou esencí. Ta saunu provoní a zároveň se uvnitř zvyšuje vlhkost vzduchu. Saunér ho pak rozvíří pomocí ručníku – nejprve jím točí nad hlavou, čímž horko od stropu sauny „posílá“ návštěvníkům na záda. Následuje takzvaný parní náraz, tedy prudké ovívání ručníkem zepředu, které znásobí účinek horkého vzduchu na tělo a napomáhá otevírání pórů.
Horký vzduch kolem vás příjemně víří a saunér bere do ruky misku s medem, obchází hosty a každému ho nabízí, aby si potřel tělo. V horku med na těle rychle mění původní tuhou konzistenci, jeho lepivost se překvapivě ztrácí, zato začíná příjemně vyhlazovat a vyživovat pokožku.
Startuje druhé kolo rituálu – saunér opět polévá kameny esencí a víří vzduch ručníkem.
„Právě práce s ručníkem je na soutěžích v saunových rituálech stěžejní pro hodnocení saunéra. Ti nejlepší jím dokážou doslova čarovat, aniž by se přitom byť jen cípem dotkli návštěvníků,“ vysvětluje saunér Jiří Malina z Wellness Horal.
Při posledním třetím kole se teplota v sauně přehoupne přes 95 °C. Posezení na horní lavici je už pouze pro silné povahy, ale na té nejnižší je procedura stále velmi dobře snesitelná. Při dalším parním nárazu dosahuje pocit horka takové intenzity, až naskakuje husí kůže. Pak saunér hosty „propouští“ a ti jeho náročný fyzický výkon zpravidla odměňují uznalým potleskem.
Saunové rituály jsou vhodné i pro děti
„Každý saunér má svůj vlastní způsob, jakým provádí rituál. Někteří využívají ke zvýšení uměleckého dojmu kostýmy, jiní hudební doprovod a jejich projev připomíná téměř taneční kreace. Velkou vynalézavost prokazují i při volbě produktů k potírání těla. U nás používáme například med, sůl, cukrovou třtinu či třeba jogurt. Velmi oblíbený je také peeling z rozemleté kávy nebo ovesných vloček,“ vyjmenovává Jiří Malina s tím, že na Valašsku je velice oblíbený i jeden zcela originální saunový rituál typický pro tuto destinaci: „Naší specialitou je Valašský rituál, kdy používáme k polévání kamenů slivovici, která saunu krásně provoní švestkami. K potírání těla se nám zase skvěle osvědčil med s drcenými jalovčinkami,“ upozorňuje Jiří Malina.
Velmi oblíbené jsou tady ovšem také dětské saunové rituály, které pořádají ve Wellness Horal denně v 9 hodin ráno. Vše probíhá samozřejmě při nižší teplotě a formou přizpůsobenou dětem, aby je ceremoniály co nejvíce bavily – občas je saunéři ozvláštní kostýmy a za dětmi přijde například pirát nebo karibská tanečnice.
Pestrost saunových rituálů láká čím dál více zájemců
„Se saunovými rituály jsme začali před šesti lety a jejich popularita neskutečně roste. Pro velký zájem už je dnes pořádáme až devětkrát denně, z toho jednou ráno pro děti, a střídá se při nich pětice saunérů. Měsíčně je u nás navštíví kolem tří tisíc návštěvníků, mnozí k nám jezdí speciálně kvůli tomu,“ vysvětluje Martin Pařízek, ředitel relaxačních center Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy Velké Karlovice, které u nás byly jedněmi z prvních relaxačních center, které tuto aktivitu návštěvníkům nabídly.
Spa hotel Lanterna je dnes útočištěm pro romantiky, gurmety i milovníky wellness. V hotelovém L-Spa najdete bazén, hydromasáže, saunový svět a bohatou nabídku tradičních i exotických masáží. Mezi mimořádné zážitky patří právě rituály Pure Fiji, masáž lasturami, cukrový peeling nebo masáže kokosovými měšci. Více na www.valachy.cz
Saunové rituály si můžete dopřát například s příchutí:
- Jogurt – bílý jogurt má vyživující efekt na pokožku.
- Sůl – peelingová sůl obohacená minerály se podává s příměsí eukalyptový olej, citron nebo orient.
- Med – v horku ztrácí lepkavost a vyhlazuje pokožku.
K polévání horkých kamenů se používají esence jako grapefruit, zelený citron, eukalypt, alpské květiny, toskánské květiny, máta, slivovice v rámci valašského rituálu a další.
Zajímavosti
- Saunér Abdon Chovaneček přivezl z českého mistrovství 2015 stříbrnou medaili z doprovodné soutěže Windstorm Master (o nejsilnější parní náraz).
- Saunér Wellness Horal Jiří Malina mladší získal na českém mistrovství 2014 cenu Objev roku.
- Saunérka Wellness Horal Helena Kopřivová získala 3. místo Mistrovství ČR 2013 v saunových rituálech. Zároveň byla nejlépe hodnocenou ženou mistrovství.
Zdroj informacj: www.valachy.cz