Toato.cz

Správné tuky pomáhají zhubnout. Víte, které to jsou?

Věděli jste, že tuky vám můžou pomoci spálit váš vlastní tuk? Musíte si ovšem vybrat ty správné, které zasytí, dodají energii a zamezí chuti na sladké. Právě takové je i ghíčko – přepuštěné máslo našich moudrých (pra)babiček.

České Ghíčko
Tuky jsou pro náš organismus nezbytné. Foto: www.ceskeghicko.cz

Bez tuků žít nemůžeme. Jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů, třeba dnes tak důležitého vitamínu D, pro pevnost kostí, kvalitu kůže, nehtů a vlasů, pro tvorbu hormonů i dobrý zrak. Tuky snižují rizika civilizačních nemocí, podporují imunitní systém, regeneraci a sílu svalů i lepší náladu. A pokud zvolíme ty správné, pomůžou nám i s hubnutím.

Až donedávna jsme přitom slýchali – „tuky zvyšují riziko kardiovaskulárního onemocnění, riziko infarktu a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi“. Tohle tvrzení vedlo k tomu, že se lidé začali tuků obávat. Všech. Jenže ani ve výživě není nic černobílé, ve všem je třeba hledat rovnováhu a řídit se selským rozumem. Na některé tuky je opravdu lepší zapomenout, jiné nám ale velmi prospívají a ty bychom si měli dopřávat.

„Určitě nedoporučuji konzumovat trans-nasycené mastné kyseliny, které najdeme ve většině průmyslově zpracovaných potravin, a tuky s vysokým poměrem omega-6 mastných kyselin, jako je slunečnicový, sójový nebo kukuřičný olej, ani umělé, průmyslově vyrobené náhražky, například margaríny,“ říká nutriční terapeutka Lucie Paulusová.

Ghí se skvěle hodí i na přípravu různých druhů zeleniny. Foto: www.ceskeghicko.cz

Vsaďte na omega-3

Pokud přijímáme vysoké množství omega-6 z nevhodných olejů, tělo se dostává do nerovnováhy s velmi důležitými omega-3, kterých v naší stravě moc není, a které nám naopak prospívají. „Doporučuji konzumovat maso, vejce a tučné ryby, mléčné výrobky – máslo, ghíčko, jogurty, tvarohy, zakysanou smetanu – ideálně v BIO kvalitě nebo farmářské. V těchto výrobcích je poměr omega-3 mnohem vyšší díky tomu, co zvířata konzumují. Z rostlinných zdrojů doporučuji vlašské ořechy, lněná a chia semínka nebo oleje z nich,“ dodává Lucie Paulusová a radí, jak pomocí správných tuků zhubnout:

„Když nevydržíte ani 5 hodin bez jídla a toužíte po sacharidech, není to výsledek vaší slabé vůle, to jen tělo prahne po něčem sladkém, protože mu chybí energie. Jenže tím se z vás stává metabolicky nefunkční továrna, která pouze „vyrábí“ hodně podkožního tuku. V takovém nastavení ani nezhubnete, ani si nezlepšíte svůj zdravotní stav. Když chcete hubnout, musíte naučit své tělo využívat jeho vlastní tukové zásoby. Těch má totiž asi 20x více než sacharidových, ze kterých většinou čerpá energii,“ vysvětluje odbornice.

Jak přimět tělo, aby si bralo energii z vlastních tuků?

„Vyzkoušejte si malý experiment. Na 14 dní omezte konzumaci cukru, sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin, a naopak zařaďte tuky do každého jídla. Ideální je ghíčko, přepuštěné máslo s vysokým kouřovým bodem (250 °C), které se nepřepaluje, ani při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. Ocení ho i lidé, kteří nesnášejí laktózu, protože neobsahuje žádné mléčné bílkoviny. Ghíčko používejte při vaření, přidejte ho do polévek, do kaší i do kávy… Do salátu si dejte aspoň 2 lžíce olivového nebo konopného oleje, zařaďte tučné ryby, farmářské kuře si dejte klidně i s kůží. Tuky střídejte – používejte kvalitní rostlinné i živočišné, přidávejte do jídel ořechy, semínka. Jsem si jistá, že nezvladatelná chuť na sladké pomine. Sami si pak zhodnoťte, jak se cítíte, jak dlouho vydržíte nasyceni,“ uzavírá nutriční terapeutka.

Ghíčko můžete koupit v několika variantách a velikostech. Foto: www.ceskeghicko.cz

Ghíčko pro zdraví a pohodu

Přepuštěné máslo používaly už naše (pra)babičky. Dnes je ghíčko nepostradatelné pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě. Skvěle chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Nemusí se chladit a vydrží celý rok. Můžete na něm smažit, vařit a můžete si ho namazat jen tak na chleba.

A pozor: ghíčko rozhodně není nějaký nudný tuk. Vybírat si můžete z několika variant od klasického přes bio až po ta ochucená. Co byste třeba řekli na palačinky připravované na skořicovém ghíčku nebo na zeleninu na ghíčku s chilli? Děti pak milují zdravé varianty pomazánek – ghítely, které si mohou dopřát v podobě lískooříškové, arašídové, kešu a kokos, a zejména maminky ocení ghítelu s mandlemi a kávou.

Na výběr máte i z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém. Na www.ceskeghicko.cz koupíte klasické ghíčko (340 ml za 199 Kč, 760 ml za 355 Kč a 1 000 ml za 444 Kč), BIO Ghí (340 ml za 233 Kč, 760 ml za 444 Kč a 1 000 ml za 555 Kč), ochucená ghíčka (220 ml za 155 Kč) či ghítely (230 ml za 199 Kč a 1000 ml za 555 Kč).

Více na www.ceskeghicko.cz

Exit mobile version