Toato.cz

Štrúdl – vděčný dezert pro každou příležitost

Závin neboli štrúdl pochází z Rakouska a patří mezi nejoblíbenější moučníky. Je rychlý, lehký a dá se připravit na mnoho způsobů – ale klasika je ten jablečný, vonící skořicí. Ještě lahodnější a voňavější bude, přidáte-li do těsta i do náplně místo obyčejného másla jemně kořeněné ghí se skořicí a vanilkou.

České Ghíčko - štrůdl
Štrúdl – je rychlý, lehký a dá se připravit na mnoho způsobů. Foto: www.ceskeghicko.cz

Přepuštěné máslo používaly naše babičky při pečení buchet, koláčů nebo štrúdlu. Dnes se vrací do našich kuchyní a všichni, kdo se zajímají o zdravý životní styl, ho dobře znají pod názvem ghí. A čím je ghí tak výjimečné? „Ghí dokáže při pečení nahradit všechny margaríny a máslo a dobře se hodí především pro použití v teplé kuchyni. Má totiž vysoký kouřový bod (250 °C), a proto se nepřepaluje. Obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny a laktózy. K dalším výhodám patří i skutečnost, že se nemusí uchovávat v chladu a přitom vydrží minimálně jeden rok. Ghí můžete používat buď čisté, nebo různě ochucené, protože tuk je výborným nosičem chuti koření. Této vlastnosti jsme využili i při výrobě Ghí se skořicí a vanilkou, které se hodí především pro přípravu dortů, koláčů, bábovek, palačinek, lívanců nebo omaštění ovocných knedlíků. Ovšem nejlépe jeho vlastnosti vyniknou při přípravě tradičního jablečného štrúdlu, kterému dodá jemnou chuť, křehkost a typickou vůni,“ říká Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko.

Recept:

Štrúdl se skořicovo-vanilkovým ghí

Na těsto na 2 kusy:

Na náplň:

Postup:

  1. Troubu předehřejeme na 180 °C. Jablka oloupeme a zbavíme jádřinců. Pak je nastrouháme na hrubém struhadle na tenké plátky.
  2. Vymačkáme šťávu z poloviny citronu a nastrouhaná jablka jí pokapeme. Přisypeme hnědý cukr a zlehka s ním jablka promícháme.
  3. Na pánvi rozpustíme 1 lžíci Ghí se skořicí a vanilkou a opražíme na něm strouhanku.
  4. Připravíme si těsto: mouku nasypeme do mísy, přidáme 50 g Ghí se skořicí a vanilkou, obě vajíčka, jablečný ocet, vodu a špetku soli. Ze všech ingrediencí vypracujeme hladké těsto, které rozdělíme na dva stejné díly.
  5. Z každého kusu těsta vyválíme tenký plát. Střed plátu vždy posypeme opraženou strouhankou, na kterou navrstvíme připravená jablka. Oba štrúdly zavineme a opatrně je přeložíme na plech vyložený pečicím papírem. Potřeme zbylým Ghí se skořicí a vanilkou.
  6. Pečeme asi 35 minut při 180 °C, až povrch zezlátne a štrúdl začne krásně vonět.

Tip: Jablka do štrúdlu vybíráme vždy raději kyselejší.

České Ghíčko skořice. Foto: www.ceskeghicko.cz

První České Ghíčko

Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Má totiž mnoho dobrých vlastností – báječně chutná a voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží minimálně 12 měsíců. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu. Ghí koupíte na www.ceskeghicko.cz za 211 Kč (340 ml) nebo za 388 Kč (760 ml) a k dostání jsou i litrová balení. Na výběr je také BIO Ghí a mnoho variant bylinných a ochucených Ghíček – novinkou je Ghí se skořicí a vanilkou za 155 Kč. Skvělou pochoutkou je i Ghítela – zdravější alternativa sladkých pomazánek s nevhodnými tuky – která je nyní k dostání ve 4 lahodných příchutích.

Více na www.ceskeghicko.cz

Exit mobile version