Studie SafeACTiVE prokázala, že fitness centra jsou bezpečné provozy

Společnost EuropeActive na konci prosince roku 2021 publikovala výsledky již druhé studie SafeACTiVE, jejímž cílem bylo zmapovat riziko infekce COVID-19 a míru nákazy ve fitness centrech. Shromážděná data jednoznačně potvrdila, že fitness centra a další vnitřní sportoviště jsou bezpečným prostředím s nízkým rizikem nákazy.

Fisaf.cz - prázdné fitko
Jakmile to situace jen trochu umožní, vraťte se k pohybu! Foto: www.komorafitness.cz

Společnost EuropeActive ve spolupráci s AWRC-Sheffield Hallam University a King Juan Carlos University už podruhé shromáždila data od provozovatelů fitness center v celé Evropě a porovnala počet skutečně potvrzených případů COVID-19 ve fitness provozech s celkovým počtem návštěv.

Z více než 185 milionů analyzovaných návštěv je počet hlášených pozitivních případů 1 628 (klientů i zaměstnanců) – což je méně než jeden případ na 100 000 návštěv. Do sběru dat se zapojili provozovatelé z Belgie, Francie, Německa, Řecka, Itálie, Nizozemska, Portugalska, Španělska a Spojeného království, tedy celkem 9 zemí.

Fisaf.cz Jana Havrdová
Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

Pohyb pomáhá i proti covidu

„Výsledky druhé studie SafeACTiVE ukazují důležitá data o tom, jak fitness sektor přispívá k podpoře zdraví a duševní pohody během pandemie. Vzhledem k tomu, že COVID-19 i nadále vrhá dlouhý stín na naši společnost, tato zpráva představuje jasné důkazy o tom, že pohyb pomáhá. Podpora fyzické aktivity by proto měla být hlavní prioritou národních politik a měla by přispět k tomu, aby naše provozy zůstaly otevřené. Jedině tak můžeme udržet fyzickou a duševní pohodu jednotlivců a komunit,“ uvádí profesor Rob Copeland, ředitel Advanced Wellbeing Research Center na Sheffield Hallam University (celou zprávu v angličtině si můžete přečíst ZDE).

S jeho názorem souhlasí i Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, která u nás tento sektor zastupuje: „Výsledky studie jednoznačně ukazují, že návštěvníci fitness center a dalších sportovišť jsou ke svému zdraví zodpovědní. Proto, pokud se necítí dobře, cvičit nepřijdou. A to by měl být základní princip chování nás všech nejen v době pandemie. Další významnou roli hraje i vysoká míra hygieny, úklidu, dezinfekce i organizace pohybu návštěvníků v prostoru sportoviště. Jsme rádi, že i u nás v České republice mohli lidé po celý podzim 2021 sportovat za dodržení podmínek prokázání bezinfekčnosti. Podpora pohybových aktivit se celé společnosti vyplatí, a to nejen v subjektivním pocitu lepší pohody a kondice, ale i objektivně v nižší nemocnosti.“

Aktivní životní styl, tedy dostatek pohybu a rozumné stravování, má podle Jany Havrdové navíc potenciál uspořit ročně až 100 miliard korun z rozpočtu na zdravotní péči. „A to už je částka, kterou by neměli přehlížet ani nejvyšší představitelé našeho státu.“

Další zajímavosti ze studie SafeACTiVE:

– Studie podporují tvrzení, že pravidelná fyzická aktivita a udržování zdravé hmotnosti jedince zlepšují imunitu a zároveň snižují riziko několika typů respiračních onemocnění.

– Výsledky ukázaly, že, vyšší úroveň obvyklé fyzické aktivity je spojena s 31% snížením rizika komunitního infekčního onemocnění a s 37% snížením rizika úmrtnosti na infekční onemocnění.

– Studie také zmiňuje, že koncentrace protilátek po očkování je vyšší u fyzicky aktivních lidí.

 V případě jakýchkoliv dalších dotazů prosím kontaktujte přímo Janu Havrdovou, prezidentku České komory fitness: tel.: 602 306 858, e-mail: jana.havrdova@ceskakomorafitness.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*