Peče celá země – a to doslova. Plno je i na pekařských a cukrářských kurzech, kde se mohou zájemci přiučit něco od odborníků. “V naší škole vaření jsme proto letos přidali spoustu nových kurzů zaměřených na přípravu dezertů. Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé rádi pečou jednoduše, avšak ve fit stylu a tak, aby vše vypadalo pěkně – tzv. instagramově friendly jako například u populárního receptu “ležící indiánek”, říká Tomáš Blabla, ředitel Bistrotéky Valachy Zlín, ve které sídlí Škola vaření.
V současné době mezi nejoblíbenější cukrářské kurzy zlínské Školy vaření patří příprava dezertů, tartaletek, croissantů nebo čokoládových pralinek, které zde vede Martina Kynstlerová, cukrářka a vítězka soutěže Peče celá země z roku 2022. A právě ta si pro vás připravila trendy recept “ležící indiánek,” který se mohou zájemci naučit na jejím kurzu Neobyčejné zákusky tak trochu jinak.
“Ležící indiánek” podle Školy vaření Zlín:
Potřebujeme:
Bufler: 2 vejce, 35 g cukru krystalu, 50 g hladké mouky, 15 g vody, špetku soli
Ovocná pěna: 120 g bílků, 240 g cukru krystal, 80 ml pyré / malinové, z mučenky, ½ lžičky kyseliny citronové
Poleva: 300 g karamelové čokolády (Gold – Callebaut), 30 g kakaového másla
Na posyp: lyofilizované ovoce
Postup:
- Na piškoty si v robotu vyšleháme bílky se špetkou soli a 35 g cukru do tuhého sněhu. Následně zašleháme žloutky s vodou. Nasypeme mouku a řádně stěrkou promícháme. Rozehřejeme troubu na 170 °C horkovzduch. Přendáme do cukrářského sáčku na plech vyložený pečícím papírem a děláme malé podlouhlé piškoty. Upečené korpusy necháme vychladit na mřížce.
- Pěnu si připravíme tak, že si dáme nad vodní páru zahřát bílky s cukrem a kyselinou citronovou, lehce promícháváme, dokud nemají bílky s cukrem teplotu 85 °C. Nyní necháme pracovat robot, přilijeme pyré. Vyšleháme do husté pěny. Sněhová hmota by měla být pevná. Přendáme do cukrářského sáčku a za pomocí špičky nanášíme pěnu na piškoty.
- Ve vodní lázni si rozehřejeme čokoládu s kakaovým máslem. V této polevě budeme máčet nastříkané piškoty. Namočíme je, oklepeme, a dáme na mřížku.
Tip Martiny Kynstlerové ze zlínské Školy vaření: Než poleva zaschne posypeme je lyofilizovaným ovocem.
Zlínskou Školu vaření najdete v Bistrotéce Valachy, která sídlí v citlivě zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín. Kdysi sem chodili obědvat Baťovi zaměstnanci, dnes je místem setkávání gurmánů, hobby kuchařů a nadšenců pro kvalitní gastronomii. Pod jednou střechou propojuje několik provozů: Bistro restauraci nabízející snídaně, polední menu i stálý jídelní lístek, obchod s vlastní pekárnou a kavárnu.
Více na www.bistrovalachy.cz