Vyrobit ghí je pracné, ale stojí to za to

Hit kuchyně posledních let znaly už naše prababičky, jen mu tehdy neříkaly ghí, ale přepuštěné máslo. A běžně si ho připravovaly doma. I dnes si můžeme tuhle zdravější podobu másla vyrobit sami, je to ale pracné a časově náročné. Vítanou pomocí je proto hotové ghí, které je stejně kvalitní a vydrží bez chlazení celý rok.

České ghíčko
Přepuštěné máslo vydrží bez chlazení celý rok. Foto: www.ceskeghicko.cz

„Jedním z důvodů, proč si dříve hospodyňky připravovaly do zásoby přepuštěné máslo, byl fakt, že neměly ledničky. Jídlo se tehdy chladilo ve sklepích obložené kusy ledu. První lednice se začaly prodávat v USA v roce 1911 a byly jen pro ty nejbohatší. U nás se více rozšířily do domácností až v 60.-70. letech minulého století. Naše prababičky a babičky ale měly více důvodů, proč si vyrábět přepuštěné máslo. Kromě toho, že vydrželo bez chlazení celý rok, mělo i velmi univerzální použití v kuchyni. A tak s ním mastily brambory a kaše, pekly na něm lívance a palačinky nebo z něj připravovaly zápražku do polévky. A také na něm smažily. Jednou z velkých výhod ghí, jak nazývá přepuštěné máslo ajurvéda, je totiž vysoký kouřový bod 250 °C, takže se při zahřívání nepřepaluje,“ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová důvody, proč bylo přepuštěné máslo v historii tak populární. I proto se před pěti lety rozhodla obnovit zapomenutou tradici a začala přepuštěné máslo pod názvem Ghí vyrábět znovu a ve velkém. Dnes její firma České ghíčko ve Vysokém Mýtě vyrábí 1,5 tuny čistého máselného tuku týdně.

České ghíčko - výroba
Ghí se získává z klasického másla, které se velmi dlouho vaří. Foto: www.ceskeghicko.cz

Dlouhá doba varu, ale čerstvost po celý rok

Ghí se získává z klasického másla, které se velmi dlouho vaří. Během této doby se postupně odpařuje voda, až úplně zmizí. V průběhu ohřívání se také vysrážejí bílkoviny a všechny tuhé částice. (Právě bílkoviny se při zahřátí přepalují, proto má obyčejné máslo nízký kouřový bod – jen 180 °C.)  Zkaramelizování dodá potravině typickou oříškovou chuť a vůni, poté se vše odfiltruje, přecedí a vznikne čistý máselný tuk. Ten, protože na rozdíl od másla neobsahuje vodu ani bílkoviny, není náchylný ke zkažení a vydrží bez chlazení i celý rok.

„My navíc používáme dvojité filtry, proto je výsledný produkt velmi čistý. A díky tomu, že ghí neobsahuje bílkoviny, mohou si ho dovolit konzumovat i lidé, kteří jinak klasické máslo nesmějí z důvodu alergie na kasein (mléčnou bílkovinu). A protože neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), nemusí se ho bát ani ti, kdo mají potíže s jejím trávením, “ upozorňuje na další přednosti přepuštěného másla Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko.

České ghíčko - Ghítely
K dostání jsou i Ghítely, zdravé varianty pomazánek v různých příchutích. Foto: www.ceskeghicko.cz

Které ghí si vyberete?

České ghíčko vyrábí nejen klasické Ghí, ale k dostání je i BIO Ghí nebo různě ochucené varianty, například Ghí s chilli, kurkumou, česnekem, levandulí nebo s vanilkou a skořicí. Výjimečné je pak Kozí Ghí. Výborné jsou i Ghítely, zdravé varianty pomazánek, které se nabízejí v těchto příchutích: lískooříšková, arašídová, kešu a kokos nebo mandle a káva. Na výběr máte i z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém.

Více se dozvíte na www.ceskeghicko.cz

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*