Zájem o biopotraviny v Česku stále stoupá. Patří mezi ně i BIO Ghí

Předloni utratil v průměru každý z nás za biopotraviny 492 Kč (oproti 416 Kč v roce 2018). Tento stoupající trend je patrný už od roku 2011. Nejvíc kupujeme v biokvalitě kávu, čaj, dětskou výživu, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky. Nebývalý boom zažívá také BIO Ghí, přepuštěné máslo, které se stalo velkým hitem i v zahraničí.

České Ghíčko
Ghí se stalo pro všechny, kdo chtějí vařit chutně a zdravě, stejně nepostradatelnou ingrediencí jako třeba olivový olej. Foto: www.ceskeghicko.cz

Jak vyplývá ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2019, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství, zájem o potraviny v bio kvalitě stále roste, a tento trend trvá už od roku 2011. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů dosáhl 1,52 % a průměrná roční spotřeba vzrostla na 492 korun na obyvatele (416 korun v roce 2018). Zvýšilo se také množství exportovaných biopotravin, které dosáhlo objemu přibližně 3 miliardy korun, oproti 2,59 miliardy v roce 2018. (Zdroj: ÚZEI 2019)

Stoupající zájem o biopotraviny a celkově zdravější stravování potvrzuje i Andrea Dostálová Zpěváková z Českého Ghíčka ve Vysokém Mýtě. „Zájem o BIO Ghí, ale i o klasické ghí a další produkty z něj, jako jsou Ghítely (zdravější varianta oblíbené pomazánky), stále stoupá. Nejspíš to souvisí i se společenskou situací a atmosférou, kterou vyvolala koronavirová pandemie. „Od loňska nám stouply objednávky na e-shopu až trojnásobně. Vysvětlujeme si to tím, že mnoho lidí zůstalo doma, začali si sami vařit a hledali zdravější zdroje surovin,“ domnívá se úspěšná podnikatelka, jejíž produkty si oblíbili i lidé ve Španělsku a Itálii.

„BIO Ghí připravujeme z bio másla, které dovážíme z certifikovaných mlékáren. Krávy, od kterých pochází mléko na toto máslo, se v sezoně pasou pouze na trávě, a v této době splňují kritéria kvality grass-fed. Jejich maso i mléko proto obsahují větší množství vitamínů, minerálů a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu,“ vysvětluje původ a výhody BIO Ghí Andrea Dostálová.

BIO Ghí – hodnotný a zdraví prospěšný tuk, který se při zahřívání nepřepaluje (má totiž vysoký kouřový bod 250 °C), a tak nevznikají nestravitelné toxické látky. A protože neobsahuje bílkovinu (ta se vysmaží při výrobě a ghí se pak přečistí přes dvojité filtry), mohou ho jíst už děti od šesti měsíců, pacienti trpící celiakií nebo chronickými záněty střev.

Andrea Zpěváková Dostálová
Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko. Foto: www.ceskeghicko.cz

BIO Ghí je nabité vitamíny a minerály a díky betakarotenu má výrazně žlutou barvou. Příjemně voní po oříškách a výborně chutná. V kuchyni má rozmanité použití – dají se na něm připravit vajíčka nebo palačinky k snídani, podusit rýže, omastit jím brambory nebo na něm „zdravěji“ smažit. Vydrží až rok a nemusí se chladit.

BIO Ghí je k dostání na www.ceskeghicko.cz za 444 Kč (760 ml), 233 Kč (340 ml) nebo litrové balení za 555 Kč. Více na www.ceskeghicko.cz

Tip: Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Darujete-li někomu ghí, znamená to, že myslíte na jeho zdraví a pohodu.

Přidejte svůj komentář!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*