Indové to vědí už dávno, my teprve pár posledních let – ghí je skvělou potravinou pro každého, kdo chce jíst a žít zdravě. A pokud si ho dopřejete v bio kvalitě, získáte pro své tělo ještě víc – především omega-3, vitamíny A, E a K2 i CLA (kyselinu linolovou). Vaše smysly pak jistě ocení typickou oříškovo-karamelovou chuť a vůni. Září je navíc měsícem biopotravin a je tak ideální čas Bio Ghí vyzkoušet!
„Myslím si, že už i u nás se mnoho lidí řídí heslem – jíst raději méně, ale kvalitně, a proto je bio určitě první volba. Každému přece víc chutná s vědomím, že tím, že dal přednost biopotravinám před konvenčními potravinami, podporuje kromě svého zdraví také lepší stav životního prostředí a přirozenější podmínky chovu hospodářských zvířat. Navíc jde o celkový stav krajiny, klima, hospodaření s vodou… a hlavně o budoucnost nejen nás, ale hlavně našich dětí. Vždyť ne nadarmo se říká, že planetu máme od našich potomků jenom půjčenou,“ říká na úvod Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko, kde velkou část produkce tvoří právě ghí v bio kvalitě.
Přínos pro zdraví
Není mnoho potravin, které patří do zdravé výživy, dají se skladovat bez chlazení či mražení, pouze za pokojové teploty, a přitom vydrží čerstvé až 12 měsíců. Jednou z takových super potravin, je ghí – přepuštěné máslo nejvyšší kvality. Nejvyšší level pak představuje bio ghí, které se vyrábí z másla od krav převážně krmených trávou. „Krávy se v sezoně pasou na trávě a v této době splňují kritéria kvality grass-fed. Maso i mléko tak obsahují větší množství vitamínů, minerálních látek a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu,“ vysvětluje původ a výhody Bio Ghí Andrea Dostálová.
Navíc – Bio Ghí se pyšní až o 50 % větším množstvím omega-3 mastných kyselin než „konvenční ghí“. Jak je dobře známo, právě u těchto kyselin byl prokázaný pozitivní účinek na lepší zdraví srdce, mozku a očí. Bio ghí také obsahuje vitamín K2, který má zásadní vliv na srážlivost krve a rozmisťování vápníku v těle. A právě tenhle vitamín není jednoduché získat ze stravy přirozenou cestou.
O výsledku rozhoduje zdroj i způsob výroby
O tom, jak vám bude ghí chutnat, rozhoduje především zdroj, tedy mléčný tuk, ze kterého se ghí připravuje, a také způsob výroby – především teplota a délka zahřívání. To vše se projeví ve výsledné chuti. Mléko krav, které se chovají ve speciálním ekologickém režimu – mají přirozené životní podmínky a většinu roku se pasou venku na trávě – je mnohem chutnější a kvalitnější než to, které pochází od krav z konvenčních chovů. Máslo, které se vyrábí z tohoto mléka, je základem pro Bio Ghí. To se pak opatrně a dlouho vaří při teplotách do 110 °C. „My navíc při výrobě používáme dvojité filtry, proto je výsledný produkt velmi čistý. A díky tomu, že ghí neobsahuje bílkoviny, mohou si ho dovolit konzumovat i lidé, kteří jinak klasické máslo nesmějí z důvodu alergie na kasein (mléčnou bílkovinu). A protože neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), nemusí se ho bát ani ti, kdo mají potíže s jejím trávením, “ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko, která Bio Ghí doporučuje třeba maminkám, které začínají vařit první příkrmy pro své nejmenší děti.
Ovšem jedinečná kvalita Bio Ghí se projeví i ve chvíli, kdy se rozhodnete usmažit na něm třeba palačinky nebo podusit zeleninu. Výsledný pokrm bude vždy o poznání jemnější a bude mít i delikátnější chuť a vůni, než kdybyste použili kterýkoli klasický tuk.
Které ghí si vyberete?
Bio Ghí koupíte na www.ceskeghicko.cz za 477 Kč (760 ml), 255 Kč (340 ml) nebo litrové balení za 599 Kč. České ghíčko ale vyrábí také klasické Ghí nebo různě ochucené varianty, například s chilli, s česnekem a solí, s kurkumou a pepřem nebo s vanilkou a skořicí. V limitované edici můžete ochutnat i kozí Ghí a výborné jsou také Ghítely, zdravé varianty pomazánek, které se nabízejí v těchto příchutích: lískooříšková, arašídová (Bio), kešu a kokos, mandle a káva a Ghí zlaté mléko. Na výběr máte z několika variant velikostí, abyste mohli „ochutnávat“, než se pustíte do ghíčka ve velkém. Novinkou jsou pak proteinové tyčinky Ghítela Bar, které můžou svačit i děti. K dostání jsou ve čtyřech příchutích: lískooříšková, arašídová, kešu/kokos a mandle/káva. Více na www.ceskeghicko.cz.